Statut       Zarzad       Kontakt       Mapa strony


SISKOM w mediach




04.06.2014r.

Jak poprawić dojazd na Służewiec? Ratunkiem miękkie działania

Zagłębie biurowe na warszawskim Służewcu jest przykładem ułomnego planowania rozwoju miasta, a właściwie jego braku. Efekty są już boleśnie widoczne: każda wolna przestrzeń zastawiona jest przez samochody, a tramwaje pękają w szwach. - Tam właściwie już miękkie działania przyniosłyby znaczącą poprawę. Wymaga to jednak współpracy ze strony firm, która mają tam biura - mówi Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.

>>> Więcej >>>


04.06.2014r.

Upiorna sygnalizacja na pl. Wilsona. Wciskasz przycisk i nic

W marcu 2012 r. stowarzyszenie SISKOM zaliczyło ją do najbardziej blokujących ruch tramwajów w mieście.

>>> Więcej >>>


14.05.2014r.

Parking P+R Młociny przepełniony, SISKOM: nie ma prostych rozwiązań

Nie wiemy skąd głównie przyjeżdżają samochody na parkingi na Młocinach - mówi Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM. - Bez tej wiedzy ciężko jest podjąć jakiekolwiek działania.

>>> Więcej >>>


30.04.2014r.

Plac Defilad. Adam Piotr Zając: Oddajmy przestrzeń mieszkańcom

Historyczna wizja otoczenia Dworca Centralnego była wizją skończoną i przemyślaną. Nie przystaje ona do dzisiejszych realiów, ale w pełni odpowiadała modernistycznym założeniom: umożliwiała sprawne poruszanie się dużej liczbie samochodów, oddzielała w pełni ruch pieszy od ruchu kołowego, a przystanki posiadały bezpośrednie dojścia na dworzec - komentuje Adam Piotr Zając, członek zarządu warszawskiego stowarzyszenia SISKOM i koordynator projektu Warszawska Mapa Barier, na łamach serwisu "Instytutobywatelski.pl".

>>> Więcej >>>


04.04.2014r.

Wszyscy chcą węższej Obozowej oprócz radnych

Stowarzyszenie uznało postulaty radnych za szkodliwe. "Przedstawione żądania stoją w sprzeczności nie tylko z wytycznymi zawartymi w dokumentach strategicznych miasta przyjętych przez Radę m.st. Warszawy, ale również są niezgodne z opiniami mieszkańców. SISKOM niejednokrotnie otrzymywał do mieszkańców Woli prośby o podjęcie działań dotyczących poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ruchu tramwajów w ul. Obozowej" - czytamy w stanowisku SISKOM-u.

>>> Więcej >>>


24.03.2014r.

Kto zbuduje południową obwodnicę Warszawy?

- Podzielenie budowy południowej obwodnicy od Puławskiej do trasy na Lublin na trzy mniejsze odcinki to był bardzo dobry krok - ocenia Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom. - Dzięki temu do przetargu mogą startować nieco mniejsi gracze na rynku. W przeciwnym razie byłaby groźba dyktowania cen przez największe giganty budowlane.

>>> Więcej >>>


07.03.2014r.

Warszawska Mapa Barier: Na początek obniżą krawężniki

Warszawska Mapa Barier, obejmująca główne szlaki komunikacyjne miasta, liczy już w sumie 1100 barier architektonicznych - i wciąż można zgłaszać nowe. "Bariery są praktycznie wszędzie a miasto niewiele z tym robi" - mówiła podczas spotkania z cyklu Nasze Miasto Warszawa "Gdzie jest miejsce dla pieszych?" Marta Dębska z SiSKOM-u.

>>> Więcej >>>


31.01.2014r.

Rezygnacja z niepotrzebnych ekranów akustycznych spowolni budowę dróg

- Problemem jest, czy i na ile ponowna ocena oddziaływania na środowisko może zmieniać ustalenia decyzji środowiskowej - zauważa Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom, które monitoruje inwestycje drogowe.

>>> Więcej >>>


31.01.2014r.

Płatny wjazd do centrów miast poprawia przepustowość ruchu i zmniejsza korki

Adam Piotr Zając ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, że mieszkańcy powinni być równocześnie zniechęcani zarówno do korzystania z własnych samochodów, jaki i do podróży komunikacją miejską. Jedną ze skutecznych metod jest wprowadzenie opłat za wjazd do centrum miasta. Zając podkreśla, że miasta, które zdecydowały się na taki krok, m.in. Londyn i Mediolan, znacznie ograniczyły ruch. Maksymalny czas postoju powinien zostać ograniczony, np. do 2 godzin.

>>> Więcej >>>


02.01.2014r.

Obwodnicy nie domkną od wschodu? Problemy z Wesołą

Robert Chwiałkowski z Siskomu przewiduje: - Wschodnią obwodnicę uda się zbudować do 2020 r. po spełnieniu kilku warunków. GDDKiA musi przede wszystkim rzetelnie przygotować decyzję środowiskową i porządnie porównać warianty trasy. Tylko wtedy żadne protesty nie zatrzymują tej inwestycji.

>>> Więcej >>>


19.12.2013r.

Druga linia warszawskiego metra znów łapie poślizg: puszczą kolejkę bez stacji?

Według specjalistów ewentualnego braku stacji Powiśle pasażerowie nie powinni nawet zauważyć. - Stacja Powiśle ma znaczenie drugorzędne, bo na etapie planowania niepotrzebnie została przesunięta z ruchliwego Powiśla pod Centrum Nauki Kopernik - mówi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


18.12.2013r.

Warszawska mapa barier: najgorzej na skrzyżowaniach i przejściach

1100 miejsc znalazło się na najnowszej Warszawskiej Mapie Barier przygotowanej przez stowarzyszenie SISKOM. Do najpilniejszych zadań zaliczono obniżenie wszystkich krawężników wyższych niż 2 cm, zwiększenie dostępności przystanków komunikacji miejskiej, czy zlikwidowanie przejść podziemnych i naziemnych.

>>> Więcej >>>


09.12.2013r.

Mapa barier: 1100 niedostępnych miejsc

Ponad tysiąc miejsc znalazło się na najnowszej warszawskiej mapie barier przygotowanej przez stowarzyszenie SISKOM. Najwięcej jest ich na skrzyżowaniach i przystankach komunikacji miejskiej. Na liście znalazły się także kładki i przejścia podziemne.

>>> Więcej >>>


25.10.2013r.

Przejścia podziemne odchodzą do lamusa?

Zachodnie miasta rezygnują z przejść podziemnych w ścisłych centrach. W Polsce też widać pierwsze jaskółki tego nowego podejścia do planowania. Czy przejścia podziemne odchodzą do lamusa? - Miejmy nadzieję! Nie ma potrzeby, żeby ludzie schodzili pod ziemię - przekonuje Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.

>>> Więcej >>>


10.10.2013r.

Forum Inwestycji Tramwajowych, czyli o wyższości tramwajów nad autobusami

- Podczas wczorajszego Kongresu Transportu Publicznego mogliśmy zobaczyć prezentację na temat autobusów elektrycznych, ale moim zdaniem zabrakło w niej pewnej informacji. Mianowicie tego jak kształtują się koszty przejechania jednego kilometra przez autobus elektrycznych, a jak to wygląda w przypadku tramwaju. Moim zdaniem tutaj też autobusy mogą przegrać - uważa szef SISKOM-u.

>>> Więcej >>>


26.09.2013r.

Premier zapowiada rozwiązanie problemu warszawskiej obwodnicy

Nie będzie kataklizmu. W relacjach północ - południe nic albo niewiele się zmieni. Nastąpi za to poprawa w relacjach obwodowych - powiedział portalowi "rynekinfrastruktury.pl" Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia SISKOM i dodał, że na otwarciu kolejnego odcinka skorzystają mieszkańcy Ursynowa jadący na północ - w rejon Bemowa i Bielan. Znacznie poprawi się też dojazd do dzielnicy biurowej na Służewcu.
Prezes SISKOM-u zaznaczył jednak, że budowa dalszego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy jest konieczna, jeżeli Warszawa chce stworzyć w pełni funkcjonalny układ obwodowy, który kierowcy będą mogli wykorzystać.


>>> Więcej >>>


29.08.2013r.

Znikną bilety jednorazowe. I dobrze

Eksperci komunikacyjni są zgodni: rezygnacja z biletów jednorazowych to dobry pomysł. To konsekwencja promowania układu przesiadkowego. - Czemu tak późno? - zastanawia się Jan Jakiel, prezes SISKOM-u.

>>> Więcej >>>


24.08.2013r.

Wieżowce i domy obok Dworca Gdańskiego za miliard

Kolejarze chcą wyjątkowo starannie przygotować inwestycję przy Gdańskim - o przekazanie sugestii co do rozwiązań komunikacyjnych poprosili pozarządową organizację Siskom promującą rozwój komunikacji publicznej. To precedens.

>>> Więcej >>>


22.08.2013r.

Czteropasmówka pośrodku cichego osiedla. Mieszkańcy oburzeni

- Intensywna zabudowa w okolicach planowanych dróg i ulic to zazwyczaj efekt braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i realizacji inwestycji mieszkaniowych na podstawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Zazwyczaj wtedy w WZiZT developerzy dostają zgodę na zabudowę o wiele bardziej intensywną i wyższą, niż wynikałoby to z planów miejscowych, gdyby one były - komentuje sprawę Robert Chwiałkowski z SISKOM.

>>> Więcej >>>


03.08.2013r.

Pierwszy odcinek POW przejezdny

- Pozostała część POW wraz z pełnym otwarciem odcinka S79 do Marynarskiej zostanie oddana do ruchu jesienią bieżącego roku. Najbardziej opóźniona jest budowa w okolicy przepustu w Załuskach pomiędzy węzłem Al.Krakowska a węzłem z S79. Powodem opóźnienia jest konieczność poprawienia pierwotnego projektu budowlanego i dostosowania przepustu do roli przejścia dla zwierząt średnich. Wedle naszych informacji ten fragment w okolicy przepustu będzie gotowy na przełomie sierpnia i września. Otwarcia całego pierwszego odcinka POW można spodziewać się na przełomie września i października - wyjaśnił dla Rynku Infrastruktury Robert Chwiałkowski z SISKOM.

>>> Więcej >>>


31.07.2013r.

Czy tak szeroka Prosta jest potrzebna?

Eksperci i znawcy są podzieleni w opinii co do zasadności poszerzania tej ulicy. Sens w inwestycji widzi prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji Siskom. - Metro z pewnością spowoduje wzrost atrakcyjności terenów zlokalizowanych przy Prostej. Powstające inwestycje będą wymagać obsługi każdym środkiem transportu, także komunikacją indywidualną. Poszerzenie Prostej do przekroju 2x2 jest rozwiązaniem umiarkowanym, które zapewni właściwe rozprowadzenie ruchu w przyległym obszarze i będzie stanowić fragment stopniowania pomiędzy przekrojem 2x3 Kasprzaka a zwężoną Świętokrzyską - mówi Jan Jakiel.

>>> Więcej >>>


05.07.2013r.

Nowe światła dla tramwajów. Pojadą 30 sekund szybciej

Oczekiwany od dawna priorytet dla tramwajów na Kole już działa. Tramwaje oszczędzą tu 30 sekund, które traciły na czerwonym świetle. O priorytecie dla tramwajów na ul. Dywizjonu 303 mówiło się od dawna. Już dwa lata temu Stowarzyszenie SISKOM

>>> Więcej >>>


03.07.2013r.

Nie będzie przejść podziemnych przy Kercelaku

W nowym projekcie uwzględnione zostały przejścia podziemne dla pieszych na tzw. Kercelaku, czyli skrzyżowaniu Al. Solidarności z ul. Okopową - To złe rozwiązanie, szczególnie na Karcelaku. Po wprowadzeniu Towarowej w tunel ruch pieszy powinien pozostać na powierzchni, co jest szczególnie istotne w świetle starzejącego się społeczeństwa i dostępności dla rodziców z dziećmi i osób niepełnosprawnych - mówił "Rynkowi Kolejowemu" prezes SISKOM Jan Jakiel - dodaje.

>>> Więcej >>>


28.05.2013r.

Wstyd na drogach: sześć lat poślizgu na S7, GDDKiA walczy z ekologami

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie musiała zacząć od przetargu na dokumentację środowiskową. To cofa inwestycję o sześć lat. Nawet w optymistycznym wariancie jest wątpliwe, żeby ten odcinek S7 powstał wcześniej niż w 2022 r., a zapewne wypadnie z planu budowy dróg 2014-2020 - twierdzi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które monitoruje inwestycje GDDKiA w całej Polsce.

>>> Więcej >>>


15.05.2013r.

Autostrada A2 wciąż w budowie. Czy można jechać legalnie?

Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom przyznaje, że mogą być też inne negatywne skutki nielegalnego użytkowania autostrady. - Gdyby doszło do jakiegokolwiek wypadku na odcinku A2 koło Żyrardowa, nawet z winy kierowcy, to Skarb Państwa będzie musiał płacić odszkodowanie - przestrzega.

>>> Więcej >>>


08.05.2013r.

Raport SISKOM: Mniej niż 1/3 stacji w Warszawie dostępna dla niepełnosprawnych

Członkowie stowarzyszenia SISKOM dokonali audytu wszystkich stacji i przystanków kolejowych położonych na terenie I strefy biletowej w Warszawie. Celem badania była diagnoza głównych barier, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają korzystanie z obiektów kolejowych różnym grupom użytkowników. Spośród 49 przebadanych stacji i przystanków kolejowych jedynie 14 (29%) zostało uznanych za dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

>>> Więcej >>>


20.04.2013r.

Warszawskie węzły przesiadkowe do poprawki

- Problemem powszechnym jest brak dostępności dla rodziców z dziećmi w wózkach, osób starszych, niepełnosprawnych i rowerzystów, a także system informacji pasażerskiej - wylicza Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji. Eksperci wskazują, że w ciągu ostatnich lat niewiele się zmieniło na warszawskich węzłach przesiadkowych. Wciąż brakuje np. przejścia tunelowego ze stacji metra Centrum do dworca Warszawa Śródmieście.

>>> Więcej >>>


17.04.2013r.

Tramwaje w Warszawie mają za dużo przystanków?

SISKOM od co najmniej dwóch lat prowadzi kampanię na rzecz przyspieszenia ruchu tramwajowego w Warszawie. Jak przekonuje stowarzyszenie, przyczyną relatywnie niskiej prędkości średniej jest po pierwsze brak priorytetów, a po drugie nadmierne zagęszczenie przystanków na trasach dojazdowych do Centrum. SISKOM w 2011 r. opracował listę 27 przystanków, które z uwagi na znikome wykorzystanie lub bliskość sąsiednich przystanków nadają się do komasacji, likwidacji bądź ograniczenia godzin kursowania.

>>> Więcej >>>


16.04.2013r.

Tramwaje pojadą szybciej? Będzie priorytet na światłach

Tramwaje na Bemowo mają wkrótce przyspieszyć. Tramwajarze chcą, by wreszcie przestały tracić czas na czerwonym świetle, i planują priorytet.
O priorytecie dla tramwajów na ul. Dywizjonu 303 mówiło się od dawna. Już dwa lata temu Stowarzyszenie SISKOM sprawdziło, że tylko na jednym skrzyżowaniu przy pętli Koło pasażerowie tracą aż 65 sekund, stojąc na czerwonym świetle, kiedy nie jedzie żadne auto. SISKOM wytypował aż 50 podobnych skrzyżowań, gdzie tramwaje cierpią z powodu złej sygnalizacji.


>>> Więcej >>>


03.04.2013r.

Węzeł Chomiczówka? SISKOM: trzeba było czytać umowy

Budowa węzła trasy wylotowej na Gdańsk oraz przedłużenia trasy mostu Północnego ma ruszyć w przyszłym roku. Wciąż nie wiadomo, czy się nie opóźni i gdzie ostatecznie węzeł powstanie. SISKOM proponuje ulokowanie go na Chomiczówce. - To najbardziej logiczne. Takie rozwiązanie odciąży drogi na Bielanach - dowodzi szef organizacji zajmującej się m.in. planowaniem budowy dróg Jan Jakiel.

>>> Więcej >>>


26.03.2013r.

SISKOM: "Nie ma sensu tworzyć muchowozów"

Trwa dyskusja o planowanych cięciach w warszawskiej komunikacji miejskiej. W ocenie eksperta ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, wiele zmian zaproponowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego jest słusznych.

>>> Więcej >>>


25.03.2013r.

Potrzebny jest bezpośredni węzeł S7 i Trasy Mostu Północnego

Stowarzyszenie SISKOM wciąż zabiega o to, by drogę ekspresową S7 w Warszawie i Trasę Mostu Północnego w Warszawie łączył bezpośredni węzeł. Już w styczniu tego roku członkowie stowarzyszenia przygotowali analizę takiego połączenia, którą przesłano do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

>>> Więcej >>>


13.02.2013r.

S8 jak lotnisko: potrzebne miliony na dodatkowe ekrany

Przypadek tego bloku jest bardzo ciekawy. Zbudowała go w latach 2007-2008 firma Jaz-Bud. Już w 2007 r. działacze stowarzyszenia Siskom, promującego rozwój komunikacji, alarmowali, że powstaje za blisko ekspresówki. Gdy Robert Chwiałkowski z Siskomu dzwonił do inwestora, udając klienta, pracownicy biura sprzedaży nie wspominali o planach budowy trasy S8. Dopytywani, bagatelizowali problem.

>>> Więcej >>>


12.02.2013r.

Co Warszawa zbuduje w przyszłej perspektywie UE?

Według Roberta Chwiałkowskiego ze stowarzyszenia SISKOM, unijny budżet pomoże domknąć zewnętrzną obwodnicę Warszawy. Na to zadanie potrzeba 8 mld zł, a mowa o odcinku południowym z tunelem pod Ursynowem i mostem na Wiśle oraz odcinku wschodnim obwodnicy od Wesołej przez Ząbki do Trasy Toruńskiej.

>>> Więcej >>>


25.01.2013r.

Zrobili mapę niewygodnego miasta. 700 miejsc do poprawy

Społecznicy przygotowali listę ponad 700 pułapek dla osób niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z wózkami i rowerzystów. Wkrótce ten spis ma trafić do ratusza. Urzędnicy zapowiadają, że nie wyląduje na dnie szuflady

>>> Więcej >>>


04.01.2013r.

Inwestycje będą odłożone. Powodem przedawnione dokumenty

Już w listopadzie 2012 roku Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM alarmował na portalu "rynekinfrastruktury.pl", że przedawnią się decyzje środowiskowe dla modernizacji ulicy Łodygowej (29 czerwca 2013 r.), modernizacji ulicy Modlińskiej (odcinek, Aluzyjna - Kowalczyka) - 2 września 2013 r., modernizacji ciągu ul. Dolina Służewiecka, Al. Sikorskiego, Al. Witosa (2 października 2013), modernizacji Al. Wilanowskiej od Wołoskiej do Al. Niepodległości (7 grudnia 2013 r.), budowy Alei Tysiąclecia od Wału Miedzeszyńskiego do Trasy Łazienkowskiej (31 grudnia 2013).

>>> Więcej >>>


03.01.2013r.

SISKOM: Węzeł S7 i Trasy Mostu Północnego to kluczowa kwestia

Warszawskie stowarzyszenie SISKOM przygotowało analizę powiązania drogi ekspresowej S7 z Trasą Mostu Północnego na terenie Bielan w Warszawie. Stowarzyszenie przesłało do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz swoje uwagi do projektu zmian studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stolicy.

>>> Więcej >>>


29.12.2012r.

SISKOM: Przystanek tramwajowy warunkowy w Warszawie to przystanek zbędny

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego zastanawia się nad sposobami uatrakcyjnienia i przyspieszenia komunikacji tramwajowej. Jednym z pomysłów są przystanki warunkowe i okresowe. O ocenę tej wstępnej koncepcji pytamy Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.

>>> Więcej >>>


19.12.2012r.

SISKOM ma własne propozycje cięć w komunikacji. Dobre?

Zlikwidować nocne kursy metra i część autobusów. Niektóre linie skrócić bądź zamienić na szczytowe - to propozycje cięć w komunikacji przedstawione przez stowarzyszenie SISKOM.

>>> Więcej >>>


18.12.2012r.

SISKOM pisze do prezydent Warszawy ws. cięć w komunikacji

Chwilę przed Nowym Rokiem radni zmienili budżet na 2013 r. ZTM dostanie o ok. 8% mniej środków, niż planowano, co oznacza cięcia w ofercie. Zarządca komunikacji nie podał jeszcze dokładnych ograniczeń, jakie zostaną wprowadzone. Dlatego Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM zwraca się do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz z konkretnymi propozycjami zmian. - Należy koniecznie uniknąć wprowadzania cięć w rozkładach jazdy dokonywanych na oślep - mówi Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia.

>>> Więcej >>>


21.11.2012r.

Budżet przetrwania - czyli jak Warszawa będzie inwestować

W przyszłym roku budżet Warszawy wesprze pięć większych inwestycji drogowych. Mimo, że ponad 90 procent środków z planowanych 3,3 mld zł na inwestycje trafi na transport i komunikację, w mieście wciąż jest wiele drogowych przedsięwzięć, które wymagają wsparcia. O inwestycjach zapomnianych w projekcie budżetu mówi dla portalu "rynekinfrastruktury.pl" Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


13.11.2012r.

Trasa Świętokrzyska ma uspokoić ruch. Protesty mieszkańców niesłuszne?

Pod koniec października pojawiły się informacje o protestach Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców Michałów przeciw budowie Trasy Świętokrzyskiej w Warszawie. Protestujący skarżą się, że nowa droga zwiększy ruch w tej części miasta. - Strona protestująca do końca nie widzi, jakie efekty może przynieść to, że Trasa Świętokrzyska nie powstanie - mówi Łukasz Oleszczuk, członek zarządu stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


13.11.2012r.

Tramwaje przyspieszą po remoncie

O wprowadzenie priorytetu dla tramwajów od kilku lat zabiega m.in. SISKOM. Eksperci przekonują, że zawsze zielone światło na każdym napotkanym skrzyżowaniu dla pasażerów oznacza skrócenie czasu podróży, a dla miasta istotne oszczędności.

>>> Więcej >>>


26.10.2012r.

GDDKiA najbardziej winna opóźnieniom na POW

Południowa Obwodnica Warszawy miała być przejezdna jeszcze na mistrzostwa Euro 2012, jednak prace do tej pory trwają i nie widać ich końca. GDDKiA twierdzi, że trasę uda się oddać do użytku pod koniec stycznia przyszłego roku, lecz według Roberta Chwiałkowskiego ze stowarzyszenia SISKOM są to obietnice oderwane od rzeczywistości.

>>> Więcej >>>


28.09.2012r.

Obwodnica Augustowa: GDDKiA wprowadza wszystkich w błąd

GDDKiA w oświadczeniu z dnia 24 września 2012 roku, zamieszczonym m.in. na stronie internetowej gddkia.gov.pl informuje, iż powodem odstąpienia od umowy na budowę obwodnicy Augustowa było niedostosowanie polskiego prawa do wymogów unijnych. Informacja ta jest nieprawdziwa i wprowadza w błąd opinię publiczną - uważa Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


20.09.2012r.

Zaprojektują ekspresową Puławską-Bis. A kiedy budowa?

- Puławska-bis to uproszczenie, ten odcinek S7 nie zastąpi Puławskiej, choć rzeczywiście może ją trochę odciążyć z samochodów jadących tranzytem - mówi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom promującego rozwój infrastruktury.

>>> Więcej >>>


14.09.2012r.

Łoś wbiegł pod auto na autostradzie pod Mińskiem Maz.

- Siatka o takiej wysokości nie stanowi żadnej przeszkody dla łosia. Przechodzi on coś takiego na swoich nogach. W miejscach występowania łosi wymagane jest ogrodzenie wysokości 240 cm - mówi Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Siskom. I przypomina, że zarówno on, jak i inne organizacje zwracały uwagę Generalnej Dyrekcji Dróg, że trasa A2 koło Mińska Mazowieckiego ma złe zabezpieczenia środowiskowe.

>>> Więcej >>>


08.09.2012r.

Obwodnica Żyrardowa - neverending story z happy endem

Obwodnica Żyrardowa w ciągu drogi krajowej nr 50 to jedna z ważniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych na Mazowszu. Jej budowa wydaje się ciągnąć w nieskończoność, a wyznaczane kolejne ostateczne terminy zakończenia budowy i oddania do ruchu są po raz kolejny przekładane. Jakie są przyczyny opóźnienia? Czy ta inwestycja to niechlubny wyjątek w budowie dróg, czy norma? Na te pytania stara się odpowiedzieć w artykule dla portalu "rynekinfrastruktury.pl" Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


05.09.2012r.

A2: Będą dodatkowe zabezpieczenia dla zwierząt i płazów przy obwodnicy Mińska

Otwarta tydzień temu autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego nie spełnia jeszcze wszystkich wymogów związanych z ochroną środowiska. Już od dawna członkowie stowarzyszenia SISKOM alarmowali, że na obwodnicy jest wiele środowiskowych uchybień. Teraz GDDKiA ogłasza przetarg na wykonanie dodatkowych zabezpieczeń w formie montażu wygrodzenia ochronnego dla zwierząt i płazów na obwodnicy.

>>> Więcej >>>


17.08.2012r.

SISKOM: Otwarcie mostu może spowodować jedynie paraliż

Miasto zapowiedziało, że wpuści samochody na most Śląsko-Dąbrowski. - To będzie oznaczało jedynie większy paraliż - twierdzi Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


08.08.2012r.

SISKOM o Moście Północnym: Presja na tempo prac opadła

- Wbrew informacjom w mediach prace na trasie Mostu Północnego nie zostały zakończone - oznajmia portalowi "rynekinfrastruktury.pl" Jakub Adamski, wiceprezes stowarzyszenia SISKOM. Na obiekcie wciąż trwają prace wykończeniowe, choć, jak przyznaje Adamski, ich tempo zwolniło.

>>> Więcej >>>


05.08.2012r.

Obwodnica Mińska Mazowieckiego - cała prawda o inwestycji

Budowa autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego wydaje się ciągnąć w nieskończoność. Teraz niemal ukończona trasa jest wciąż zamknięta dla kierowców i nie wiadomo, kiedy będą mogli oni z niej skorzystać. Dlaczego? Na ten temat dla portalu "rynekinfrastruktury.pl" wypowiedział się Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


28.07.2012r.

Autostrada gotowa, więc jej nie otworzą. "Trudny grunt"

Choć w niedzielę mija oficjalny termin zakończenia budowy tej autostradowej obwodnicy, to do jej otwarcia jest jeszcze daleko. Mimo że GDDKiA dała na jej wykonanie bardzo dużo czasu - aż trzy lata (dwa razy tyle co na odcinkach A2 z Łodzi do Warszawy), to inwestycja i tak złapała opóźnienie. W ostatnich miesiącach jest z nią sporo problemów. Pod koniec maja w piśmie do Generalnej Dyrekcji Dróg stowarzyszenie Siskom, które walczy o rozwój komunikacji, wytykało mnóstwo wad projektowych

>>> Więcej >>>


17.07.2012r.

SISKOM: Chińskie koncerny mają szanse na zdobywanie polskich kontraktów

- Jak dotąd duże chińskie koncerny nie potrafią przełożyć obecności na polskim rynku na wyraźny sukces ekonomiczny. Składane oferty nie okazują się być najlepszymi. Wiele złego dla atmosfery wyrządziło niepowodzenie chińskich firm na budowie odcinków autostrady A2 między Łodzią a Warszawą - mówi Rynkowi Infrastruktury Jakub Adamski, wiceprezes stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


16.07.2012r.

SISKOM: Warszawa powinna uchronić unijną dotację na budowę metra

- Budowa centralnego odcinka II linii metra jest oczywiście opóźniona w stosunku harmonogramu i dotrzymanie (ciągle nadal) kontraktowego terminu zakończenia prac budowlanych w październiku 2013 jest nierealne. Na ten moment trudno określić skalę opóźnień - twierdzi Jakub Adamski, wiceprezes stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


27.06.2012r.

SISKOM: Inwestycje powinny wciąż być istotne w polityce Warszawy

Jakub Adamski, wiceprezes stowarzyszenia SISKOM mówi, że dużym sukcesem Warszawy jest prowadzony systematycznie proces wymiany i rozbudowy taboru autobusowego, tramwajowego, metra oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. - Warto zauważyć, że Warszawa stosuje tutaj liczne rozwiązania zmniejszające obciążenia budżetowe miasta, jak na przykład różne odmiany leasingu - mówi Rynkowi Infrastruktury Adamski.

>>> Więcej >>>


26.06.2012r.

SISKOM: Inwestycyjnym żniwom w Warszawie towarzyszy wiele opóźnień

Warszawie udało się zrealizować w zeszłym roku wiele inwestycji za ponad 2 mld zł. - Można powiedzieć, że po okresie przygotowań oraz samej budowy (lata 2007 - 2010), przyszedł okres "żniw", gdy w dosyć krótkim okresie czasu oddawanych jest i będzie wiele inwestycji. Dlatego też należy również liczyć się z tym, że lata 2014 - 2015 będą ponownie takim okresem "zasiewania" inwestycji, z których będziemy się cieszyć dopiero w drugiej połowie obecnej dekady - mówi Rynkowi Infrastruktury Jakub Adamski, wiceprezes stowarzyszenia SISKOM.

>>> Więcej >>>


18.06.2012r.

SISKOM: Poszerzenie prostej i budowa II linii metra mogą być skoordynowane

Od dawna mówi się o poszerzeniu ulicy Prostej w Warszawie. Szanse na rozbudowę pojawiły się w związku z budową centralnego odcinka II linii metra. - Nie widzę żadnych przeciwskazań technologicznych, by nie można było poszerzyć ulicy Prostej bezpośrednio po zakończeniu budowy stacji metra - mówi Rynkowi Infrastruktury Robert Chwiałkowski, wiceprezes SISKOM.

>>> Więcej >>>


17.06.2012r.

Priorytety w Warszawie coraz bliżej

W ramach odpowiedzi na akcję "Priorytet dla tramwajów" stowarzyszenia SISKOM, ZTM przedstawił w listopadzie listę przewidzianych do przyspieszenia linii. Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", Tramwaje Warszawskie intensywnie pracują nad realizacją planu.

>>> Więcej >>>


04.06.2012r.

Inwestycyjna porażka miasta

Niemal połowa inwestycji zapowiedzianych na mistrzostwa przez ekipię Hanny Gronkiewicz-Waltz nie została zrealizowana. - To był zbiór pobożnych życzeń – ocenia prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM Jan Jakiel. - Miasto chciało zrobić cokolwiek, nie bardzo jednak wiedziało jak. Powstała lista inwestycji, pchano je przez dwa lata, a potem po cichu urzędnicy je odwoływali.

>>> Więcej >>>


18.05.2012r.

Federacja Kółeczkowa. Razem powalczą o sprawiedliwość

Powstała Federacja Kółeczkowa. Od dziś różne organizacje razem walczą o prawa rowerzystów, wózkowiczów, seniorów, rodziców z wózkami.

>>> Więcej >>>


07.05.2012r.

Eksperci: co najmniej pół roku opóźnienia na budowie metra

Zdaniem specjalistów drugą linię należy przede wszystkim zbudować dobrze, więc takie opóźnienie nie powinno być szczególnym powodem do zmartwienia. – Nie można myśleć o budowie metra w kategoriach nadgonienia zaległości, szczególnie na stacjach, a o spokojnym oddaniu inwestycji na wiosnę 2014 r., gdyż priorytetem powinna być najwyższa jakość powstałej infrastruktury – mówi Jakiel.

>>> Więcej >>>


18.04.2012r.

A2 ze wschodu niemal gotowa. Ale do Warszawy nie dotrze

Nie wiadomo, co dalej z całą autostradą na wschód od Warszawy. Pilna jest zwłaszcza budowa odcinka łączącego stolicę z Mińskiem Maz. Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom przypomina, że od grudnia 2011 r. ważna jest decyzja środowiskowa dla A2 od Warszawy aż do granicy z Białorusią.

>>> Więcej >>>


10.04.2012r.

Jak zmniejszyć hałas w mieście? Nie tylko ekranami

Artykuł Jana Jakiela, prezesa stowarzyszenia SISKOM

>>> Więcej >>>


23.03.2012r.

Priorytety dla tramwajów? Miasto ma je "w poważaniu"

Zielone światło dla tramwajów w wielu miejscach pali się tylko kilka-kilkanaście sekund. Czerwone zbyt często niepotrzebnie je zatrzymuje, choć na jezdni obok samochody mogą jechać dalej. Wczoraj protest w tej sprawie wystosowało stowarzyszenie SISKOM. Od dawna prowadzi ono kampanię "Priorytety dla tramwajów", którą nasi urzędnicy mają - delikatnie mówiąc - w głębokim poważaniu.

>>> Więcej >>>


21.02.2012r.

Buspas, tramwaj? Rozmowy o poszerzeniu Pułkowej

- Jeżeli na Pułkowej miałby powstać trzeci pas, to tylko jako buspas - jednoznacznie wypowiada się Wojciech Tumasz, członek zarządu Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM).

>>> Więcej >>>


17.01.2012r.

Linia Warszawa - Łódź barierą komunikacyjną

Według PKP PLK, aż półtoraroczne opóźnienie w modernizacji odcinka Warszawa - Skierniewice zostało spowodowane m. in. protestami złożonymi przez organizacje pozarządowe. Jak mówi Jan Jakiel z SISKOM, większość z nich była po prostu uzasadniona, a inwestycja godzi w interesy mieszkańców podwarszawskich miejscowości.

>>> Więcej >>>


31.12.2011r.

Mieszkańcy biorą stolicę w swoje ręce

Kolejnymi, którzy wyręczają urzędników, jest SISKOM założone przez Jana Jakiela i ekipy inżynierów i ekspertów, która miała dość protestów przeciwko inwestycjom komunikacyjnym. A dziś mieszkańcy stolicy tylko na ich stronie internetowej mogą znaleźć wszelkie dokładne plany budowy i przebudowy dróg w regionie. Nie wiedzieć czemu, stworzenie tak prostego przekazu przerastało możliwości urzędów.

>>> Więcej >>>


15.11.2011r.

S7 najwcześniej za dekadę?

Eksperci Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji podkreślają, że to kolejna warszawska decyzja środowiskowa uchylona z powodu błędów proceduralnych lub źle przygotowanej dokumentacji.

>>> Więcej >>>


11.11.2011r.

Decyzje ws. metra bez konsultacji z mieszkańcami

Wielka szkoda, że władze miasta i ZTM podejmują decyzje bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Okazanie większego szacunku dla opinii mieszkańców Warszawy na pewno stołecznym władzom by nie przyniosło ujmy - komentuje decyzję o przedłużeniu II linii metra w wariancie 3+3 Robert Chwiałkowski.

>>> Więcej >>>


04.11.2011r.

Kilometrowy tunel tramwajowy powstanie pod dworcem

Kilometrowy tunel dla tramwajów wydrążony pod peronami kolejowymi Dworca Zachodniego - takie rozwiązanie wpisano do planu zagospodarowania rejonu Czystego.

- To nawet lepszy przebieg niż początkowo planowany - chwali Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które promuje rozwój infrastruktury komunikacyjnej. Podkreśla, że przy Dworcu Zachodnim powstałby w ten sposób najbardziej uniwersalny węzeł przesiadkowy w Warszawie łączący tramwaje, autobusy miejskie i dalekobieżne, a także WKD, Szybką Kolej Miejską, PKP. Poza tym w studium zagospodarowania miasta figuruje w tym miejscu stacja trzeciej linii metra.
>>> Więcej >>>


24.10.2011r.

Inżynier ruchu się nie sprawdza?

Paraliż Pragi, korek na Wisłostradzie, zatkany most Grota-Roweckiego. Czemu inżynier ruchu nie poprawia od razu źle ustawionych świateł czy wytyczonych pasów, tylko zwleka z tym tygodniami?

- Zatwierdzenie uzgodnień dotyczących organizacji ruchu to trudna i odpowiedzialna praca. W Biurze Inżyniera Ruchu pracuje za mało specjalistów. Ale miasto nie potrafi ściągnąć nowych ludzi - ocenia Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


14.10.2011r.

Tramwaje się wloką. Na przyspieszenie poczekamy lata

Krótsze przejazdy na głównych trasach zapowiadają Tramwaje Warszawskie: z Okęcia do centrum o 7 min, z Jelonek na Wolę o 6 min. Ale czy miejski inżynier ruchu pozwoli wreszcie, by tramwaje nie stały zbyt długo na czerwonym świetle?

Siskom próbował przekonać urzędników i miejskich radnych z komisji infrastruktury, że tramwaje muszą wreszcie dostać specjalne przywileje w ruchu. - Należy dla nich wprowadzić priorytety na wszystkich skrzyżowaniach w Warszawie - uważa Jan Jakiel, prezes Siskomu. Według niego poza centrum tramwaje powinny mieć priorytet bezwarunkowy.
>>> Więcej >>>


14.10.2011r.

Kiedy tramwaje przyspieszą?

Warszawskie tramwaje mają przyspieszyć. Podróż z Okęcia do centrum ma skrócić się o 7 min, a z Jelonek na Wolę o 6 min, ale to dopiero za jakiś czas.

Stowarzyszenie Siskom próbuje przekonać miejskich urzędników, aby tramwaje miały przywileje w ruchu - przede wszystkim priorytety na skrzyżowaniach. Według prezesa Siskomu tramwaje poza centrum powinny mieć priorytet bezwarunkowy, co oznacza, że wjazd tramwaju na skrzyżowanie wymuszałby zielone światło. Według Siskomu, koszty zaoszczędzonego czasu pasażerów mogą sięgać pół miliarda zł. Prezesa stowarzyszenia Siskom mówi, że Warszawy nie stać na brak priorytetów tramwajowych.
>>> Więcej >>>


06.10.2011r.

La Pologne, en route pour l'Euro 2012

La Pologne, actuellement, est un chantier a` ciel ouvert. Toutes les infrastructures de transports du pays sont en construction, en vue de l'Euro 2012, en juin

"Nous avons la plus importante construction de routes en cours d'Europe", commente Jakub Adamski, membre de l'association pour l'intégration des transports a` Varsovie (Siskom). Et il est prévu que, pour 2012, il y ait quelque 1 605 km d'autoroutes et 2 418 km de voies expresses qui traversent la Pologne. "Ça double le nombre de kilome`tres en quelques années", poursuit cet expert du Siskom.
>>> Więcej >>>


27.09.2011r.

Rozbiórka trasy S8

Rekordowo droga trasa S8 ma pecha. W dzień w rejonie węzła w Konotopie drogowcy rozbierają część nowej jezdni.

- Drogowcy poszerzają pasy prowadzące na budowaną trasę S2, czyli południową obwodnicę Warszawy - mówi Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Wygląda na to, że ktoś zauważył, iż jezdnia główna jest za wąska. Podejrzewam błąd wykonawcy albo projektanta.
>>> Więcej >>>


26.09.2011r.

Dość drogich parkingów. Budujmy tańsze, ale więcej

Skończmy ze stawianiem kosztownych, wielopiętrowych garaży dla kierowców przesiadających się na peryferiach. Lepiej budować więcej tańszych parkingów przy stacjach kolejowych, i to pod Warszawą

- Ten garaż może się zapełnić nawet dopiero wiosną. Ale 400 kierowców, którzy się tu zatrzymają, jest niczym w porównaniu z dziesiątkami tysięcy samochodów, które dalej jadą al. Krakowską - zauważa Robert Chwiałkowski, wiceprezes stowarzyszenia Siskom.
>>> Więcej >>>


15.09.2011r.

Tramwaj to pojazd przyszłości. Ale czemu taki wolny?

To pojazd przyszłości, który wraca do miast w wielkim stylu - zachwalał w środę tramwaje wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.

W Warszawie jest akurat na odwrót, na co od kilku miesięcy próbuje zwrócić uwagę urzędnikom stowarzyszenie SISKOM. Społecznicy kręcą filmy, by udowodnić, w jak wielu miejscach tramwaje wstrzymuje źle zaprogramowana sygnalizacja.
>>> Więcej >>>


01.09.2011r.

SISKOM: Priorytet dałby 847 mln oszczędności

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji przedstawiło w liście do prezydent Warszawy wyliczenia oszczędności, jakie miastu dałoby wprowadzenie priorytetu dla tramwajów. Oszczędności na taborze, kosztach eksploatacji i czasie pasażerów to w sumie 847 mln złotych.

>>> Więcej >>>


29.08.2011r.

Zielone dla tramwajów to miliony oszczędności

Zmniejszenie kosztów eksploatacji o 25 mln zł rocznie, mniejsze zapotrzebowanie na kosztowny tabor, zwiększenie średniej prędkości tramwajów do 25 km/h - członkowie Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji sprawdzili, ile można zaoszczędzić wprowadzajc priorytet dla tramwajów na skrzyżowaniach.


>>> Więcej >>>


04.08.2011r.

SISKOM: Kolej Modlin-Płock będzie kosztowna

- Budowa linii kolejowej Warszawa - Płock przez lotnisko w Modlinie będzie szalenie kosztowna - uważa Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji. Eksperci stowarzyszenia nalegali w urzędzie marszałkowskim, aby przeanalizowano inne warianty.

>>> Więcej >>>


22.07.2011r.

Czemu tramwaje są takie wolne? Walka o przyśpieszenie

Starania organizacji pozarządowych, by w końcu przyspieszyć tramwaje w mieście i wprowadzić dla nich priorytety, wciąż nie mogą się przebić przez urzędniczy mur.

O przyspieszenie tramwajów najbardziej walczy stowarzyszenie Siskom, które od kilku miesięcy prowadzi akcję "Priorytety tramwajów". Na stronie priorytety.siskom.waw.pl/ można zobaczyć filmy nakręcone na wielu skrzyżowaniach, pokazujące, jak wiele czasu tracą tramwaje na czerwonym świetle.
>>> Więcej >>>


21.07.2011r.

SISKOM: Szybki tramwaj tylko na papierze?

Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia Inżyniera Ruchu w tej dziedzinie, obawiamy się, że owo uprzywilejowanie tramwajów na odcinku Młociny - Wolska, pozostanie jedynie pustym zapisem na papierze, ewentualnie podziała przez kilka dni, do wdrożenia kolejnego projektu sygnalizacji świetlnej, która da priorytety samochodom - komentuje ostatnią deklarację Tramwajów Warszawskich Robert Chwiałkowski, wiceprezes SISKOM

>>> Więcej >>>


11.07.2011r.

Zobacz, gdzie tramwaje będą miały pierwszeństwo

Tramwaje pojadą szybciej na niektórych skrzyżowaniach - zapewnia Zarząd Transportu Miejskiego.

O tym, że się opłaca wprowadzać priorytety w mieście wciąż, na różne sposoby, przekonuje SISKOM. Na swojej stronie internetowej organizacja umieściła krótkie filmy, na których widać ile czasu tramwaje tracą czekając na zielone światło.
>>> Więcej >>>


21.06.2011r.

Warszawie potrzebny priorytet dla tramwajów

Stworzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji rozpoczęło kampanię "Priorytet dla tramwajów". - Jak pokazuje praktyka, komunkacja tramwajowa jest wciąż traktowana przez nasze władze po macoszemu, o czym świadczy choćby fakt, że 80% półkursów tramwajów w Al. Jerozolimskich notuje opóźnienia. Nadanie większych priorytetów komunikacji tramwajowej w ruchu ulicznym jest obowiązkiem władz miasta stołecznego, wynikającym z zapisów dokumentów strategicznych - uważa stowarzyszenie.

>>> Więcej >>>


16.06.2011r.

Zielone dla tramwajów na każdym skrzyżowaniu

Eksperci komunikacyjni kolejny raz upominają się o uprzywilejowanie tramwajów. Członkowie Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji przygotowali właśnie specjalną petycję, w której apelują do prezydent miasta o zmiany.

>>> Więcej >>>


07.06.2011r.

Euro 2012: miało być tak pięknie...

Zapowiedzi inwestycyjnego boomu okazały się mrzonką. Udało się na pewno jedno: na Stadion Narodowy podczas piłkarskich mistrzostw kibice dojadą bez problemu.

- Zapanował wtedy zbytni optymizm, a warszawiacy dali się ponieść fali propagandy – ocenia Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Euro 2012 miało być impulsem dla inwestycji potrzebnych Warszawie. Niestety, to się udało tylko częściowo. Bo Trasa Tysiąclecia, obwodnica Pragi nie są potrzebne dla Euro 2012, ale po prostu warszawiakom do życia - przypomina.
>>> Więcej >>>


25.05.2011r.

Przystanki-pułapki. Nie wysiadaj bo nie wyjedziesz

Wózkowicze, mamy z wózkami, specjaliści od transportu miejskiego i rowerzyści apelują do ratusza: - Zaznaczcie na rozkładach, na których przystankach nie wysiadać, by nie utknąć.

Niedawno pisaliśmy o nowej inicjatywie Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM. Tworzą Warszawską Mapę Barier. Na stronę internetową www.mapabarier.siskom.waw.pl każdy może wrzucić utrudnienia dla wózkowiczów, ale nie tylko - bo też dla rowerzystów, dla rodziców z dziećmi w wózkach. Do akcji przyłączyła się już cała koalicja różnych organizacji. - W Warszawie doliczyliśmy się kilkudziesięciu takich przystanków - mówi Adam Zając z SiSKOM-u. Podaje przykłady: - Wzdłuż Trasy Łazienkowskiej - cztery, przystanki tramwajowe przy Centralnym, przy Bibliotece Narodowej. I radzi Szalonemu Wózkowiczowi, jak mógłby dostać się na pl. Na Rozdrożu z Trasy Łazienkowskiej: - Trzeba dojechać do przystanku Politechnika, tam wsiąść w autobus w stronę Rakowieckiej, na Rakowieckiej wsiadasz w 222 i jesteś na Rozdrożu.
>>> Więcej >>>


20.05.2011r.

Drogie bilety, dużo kanarów

Ratusz obawia się fali gapowiczów w związku z planowaną od sierpnia podwyżką cen biletów. Od ręki zatrudnia kilkudziesięciu nowych kontrolerów.

- W czwartek będzie bardzo burzliwa sesja - ocenia Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Miasto nie wykorzystało wszystkich możliwości zarobienia. Na Trasie Łazienkwoskiej od roku nie widziałem ani jednego patrolu straży miejskiej, który wyłapywałby kierowców na buspasie. Pieniądze przejeżdżają miastu koło nosa - twierdzi
>>> Więcej >>>


11.05.2011r.

"Szalona ekipa" testuje most Poniatowskiego

Torami tramwajowymi, jezdnią pod prąd, chodnikiem na złamanie karku. Szalony Wózkowicz wraz z SISKOM udowodnił, że punkt przesiadkowy na Pradze jest kompletnie niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

>>> Więcej >>>


05.05.2011r.

Obwodnica i most Południowy: są pozwolenia, czas na protesty

Zapadła decyzja środowiskowa dla południowej obwodnicy Warszawy na odcinku od ulicy Puławskiej do wsi Majdan w gminie Wiązowna.

- Wydaje mi się, że ta decyzja została bardzo dobrze przygotowana, ale i tak należy spodziewać się całej serii odwołań organizacji ekologicznych – komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jan Jakiel z SISKOM-u
>>> Więcej >>>


26.04.2011r.

Bilety zdrożeją od sierpnia

To już pewne. Latem ceny biletów wzrosną o 33 proc.

- ZTM poszedł po linii najmniejszego oporu. Nie szukał oszczędności u siebie, np. w ograniczeniu przywilejów biletowych dla pracowników albo wycofaniu autobusów dublujących się z metrem – mówi Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Nowe ceny zachęcą do korzystania z samochodu.
>>> Więcej >>>


21.04.2011r.

Tropią miejsca wrogie niepełnosprawnym

Powstaje Warszawska Mapa Barier. Trafią na nią miejsca nieprzyjazne dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych.

Na pomysł jej stworzenia wpadli członkowie Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Od lat nic się nie robi z tym problemem. Postanowiliśmy to wreszcie zmienić - wyjaśnia Adam Zając z SISKOM.
>>> Więcej >>>


20.04.2011r.

Pospolite ruszenie wózkowiczów. Powstaje mapa pułapek

Powstaje Warszawska Mapa Barier. Akcję nakręca stowarzyszenie Siskom. Przyłączają się wózkowicze, mamy, rowerzyści, studenci. - Jesteśmy różni, ale mamy wspólne interesy: przyjazne i dostępne miasto. A w różnorodności tkwi siła - mówią.

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji "Siskom" do tej pory było kojarzone z komunikacją miejską, drogami, planami zagospodarowania przestrzennego. Ich najnowszy projekt jest nieco inny. To Warszawska Mapa Barier - strona internetowa z mapą Warszawy (mapabarier.siskom.waw.pl). Są na niej zaznaczone różne utrudnienia dla wózkowiczów, ale nie tylko.
>>> Więcej >>>


20.04.2011r.

Pierwsza taka mapa. SISKOM dla niepełnosprawnych

Do tej pory występowali tylko jako eksperci od dróg i komunikacji, teraz chcą swoją wiedzą służyć osobom na wózkach, mamom, podróżującym z wózkami dziecięcymi oraz rowerzystom. Eksperci ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji "odpalili" właśnie nowy projekt: Warszawską Mapę Barier.

>>> Więcej >>>


06.04.2011r.

SISKOM: Podwyżki nie są konieczne

Czy podnoszenie cen biletów jest konieczne? Nie, wystarczy lepiej gospodarować dostępnymi pieniędzmi - przekonuje stowarzyszenie SISKOM. W piśmie, które na początku marca aktywiści przesłali do prezydent miasta wskazują jak i gdzie oszczędzać.

>>> Więcej >>>


31.03.2011r.

Niewykorzystane ogniwo?

Przez pierwszą dekadę po transformacji ustrojowej znaczenie kolei w aglomeracji warszawskiej, jako podsystemu transportu publicznego, spadło - piszą Łukasz Oleszczuk i Jan Jakiel z SISKOM w kwietniowym "Rynku Kolejowym".

>>> Więcej >>>


25.03.2011r.

Ursynów blokuje otwarcie Orszady

Ulica Orszady mogłaby zostać otwarta. Władze Wilanowa są za, mieszkańcy sąsiedniej dzielnicy mówią, że droga powinna zostać zamknięta.
Jakub Adamski z SISKOM sprawę podsumowuje krótko. - Miasto to układ naczyń połączonych. Mokotów pozwolił na przedłużenie al. KEN, żeby mieszkańcy Ursynowa mieli łatwiej. Dzielnica nie powinna zamykać się przed sąsiadami - zauważył ekspert, który był gościem "Miejskiego Reportera".
>>> Więcej >>>


16.03.2011r.

Białołęka walczy o Marywilską: oddajcie pieniądze kupców

Białołęccy radni walczą o to, aby ratusz nie odkładał aż na pięć lat przebudowy ul. Marywilskiej.

Radny Wojciech Tumasz (Wspólnota Samorządowa Gospodarność), inicjator zwołania sesji, dowodzi, że takie opóźnienie budowy sprawi, że przedawni się decyzja środowiskowa uzyskana dla modernizacji Marywilskiej na początku 2010 r. - Trzeba będzie się o nią ponownie ubiegać, powtórnie, wydając na ten cel fundusze. Jeśli do tego dojdzie zasadne będzie sprawdzenie, czy w tej sytuacji nie będzie naruszona dyscyplina finansów publicznych - przekonuje.
>>> Więcej >>>


15.03.2011r.

Nie dadzą pieniędzy na Marywilską? Białołęka w szoku

Białołęka w szoku po zapowiedziach cięć inwestycyjnych, które szykuje ratusz.

- Miasto powinno się rozwijać w sposób zrównoważony. Skoro wydawane są pozwolenia na budowę kolejnych osiedli we wschodniej Białołęce, to ten rejon potrzebuje także nowych ulic. Jeżeli ich budowę odsuwa się aż o pięć lat, to świadomie tworzy się slumsy - komentuje Robert Chwiałkowski.
>>> Więcej >>>


14.03.2011r.

Trzy lotniska i kilka autostrad wokół Warszawy?

Trzy lotniska wokół stolicy, a większość wylotówek to autostrady, do tego superszybka kolej do ważniejszych miast - tak ambitną koncepcję rozwoju aglomeracji stołecznej przygotowuje rząd. Według ekspertów część pomysłów nie ma sensu.

Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom mówi, że przerabianie dróg ekspresowych wiązałoby się z likwidacją wielu skrzyżowań (autostrady nie mogą mieć ich zbyt często). Siskom proponuje, by w strategii do 2030 r. nie zapisywać, gdzie mają być autostrady i drogi ekspresowe, tylko bardziej ogólnie wskazać wszystkie drogi szybkiego ruchu.
>>> Więcej >>>


11.03.2011r.

SISKOM: S8 to szansa na nowe buspasy

Buspasy na Górczewskiej i Prymasa Tysiąclecia? Stowarzyszenie Integracji Komunikacji apeluje do prezydent miasta o uprzywilejowanie autobusów w okolicach trasy S8.

SISKOM w liście do Hanny Gronkiewicz-Waltz zauważa, że po otwarciu trasy S8 znaczna część ruchu tranzytowego przeniosła się właśnie na nową ekspresówkę. Dzięki temu zmniejszył się ruch na okolicznych arteriach, co daje szansę na bezbolesne utworzenie nowych buspasów.
>>> Więcej >>>


10.03.2011r.

Tramwaje jeżdżą za wolno. Trzeba im dać zielone światło

Sygnalizacja na wielu skrzyżowaniach dyskryminuje tramwaje. Trzeba je wreszcie przyśpieszyć - apeluje stowarzyszenie Siskom.

Stowarzyszenie Siskom, które walczy o rozwój komunikacji i budowę nowych dróg, pokazało w środę urzędnikom kilka przykładów spowalniania tramwajów przez źle ustawioną sygnalizację. Nagrało film, na którym czarno na białym widać problem.
>>> Więcej >>>


09.03.2011r.

SISKOM: "Nie" dla podwyżek cen biletów

Zachowanie atrakcyjnych cen biletów jest konieczne, jeśli miasto chce powstrzymać wzrost liczby samochodów w już i tak zakorkowanej stolicy - twierdzi Jakub Adamski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, które dziś składa w tej sprawie pismo do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Według SISKOM-u zbyt dużo autobusów dubluje trasy metra, tramwajów i kolei, a zbyt mało jeździ buspasami. - Skrócenie lub likwidacja tras tylko siedmiu linii, których droga w największym stopniu pokrywa się z komunikacją szynową, przyniosłoby oszczędności rzędu 10 mln zł - przekonuje Adamski.
>>> Więcej >>>


09.03.2011r.

SISKOM: podwyżka cen biletów nie jest konieczna

Nie trzeba podnosić cen biletów komunikacji miejskiej. Wystarczy lepiej gospodarować dostępnymi pieniędzmi - przekonuje stowarzyszenie SISKOM i podpowiada urzędnikom jak i gdzie oszczędzać.

Przedstawiciele SISKOM ostrzegają, że podniesienie cen biletów oznaczać będzie większą ilość samochodów na stołecznych ulicach, a więc jeszcze większe korki.
>>> Więcej >>>


09.03.2011r.

Tramwaje pojadą szybciej?

Są w Warszawie skrzyżowania, na których czerwone światło zatrzymuje tramwaje nawet na 2,5 minuty. - Można to zmienić - przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia SISKOM i stawiają urzędników przed poważnym wyzwaniem.

- Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu , która została przyjęta w 2009 roku, nakłada na ratusz obowiązek uprzywilejowania komunikacji miejskiej - przypomina w "Witaj Warszawo" Łukasz Oleszczuk z SISKOM. - Tramwaj ma jak najkrócej stać na skrzyżowaniu - dodaje.
>>> Więcej >>>


18.02.2011r.

Grójecka nie będzie już taka niebezpieczna

Skrzyżowanie ulic Grójeckiej i Korotyńskiego wielu kierowców przyprawiało o ciarki na plecach. Dochodziło tam do drobnych stłuczek, ale też poważnych wypadków.

Organizacja ruchu na skrzyżowaniu powodowała już od dawna spore wątpliwości. Dzięki walce policji, SISKOM-u i mieszkańców, na niebezpiecznym skrzyżowaniu zostanie zmieniona organizacja ruchu.
>>> Więcej >>>


11.02.2011r.

Rowery pojadą w dwóch kierunkach

Jest zgoda miasta na wprowadzenie dwukierunkowego ruchu rowerów na drogach jednokierunkowych w mieście. Pruszkowski ratusz wyszedł naprzeciw inicjatywie zgłoszonej przez Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM).

Jak podkreślił wiceprezydent Kurzela, propagowanie przez SISKOM zdrowego stylu życia polegającego na codziennej jeździe rowerem, jest godne naśladowania i szerokiego rozpowszechniania wśród społeczeństwa. - To brzmi pozytywnie i napawa nadzieją na przyszłość - skomentował odpowiedź miasta Łukasz Oleszczuk z SISKOMU
>>> Więcej >>>


04.01.2011r.

Czy znajdą się pieniądze na drogi?

Trwa walka o pieniądze na budowę obwodnicy i wylotówek z Warszawy - eksperci radzą, by poszczególne inwestycje dzielić na etapy i próbować zdobyć pieniądze na najpilniejsze odcinki.

Gościem Aktualności RDC był Jakub Adamski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


29.12.2010r.

Nowe drogi w Warszawie. Które powstaną i kiedy?

Trwa walka o pieniądze na budowę obwodnicy i wylotówek z Warszawy - eksperci radzą, by poszczególne inwestycje dzielić na etapy i próbować zdobyć pieniądze na najpilniejsze odcinki.

Według Roberta Chwiałkowskiego ze stowarzyszenia Siskom, które walczy o rozwój transportu, trzeba jak najszybciej zdobyć pozwolenie na budowę odcinka między południową obwodnicą Warszawy (węzeł Opacz) a węzłem koło centrum handlowego Maximus pod Nadarzynem. Według drogowców fragment ten ma kosztować 550 mln zł, nie licząc kosztu wykupu gruntów. - Można też skrócić ten odcinek od węzła Opacz do węzła Janki na trasie katowickiej - zaznacza Robert Chwiałkowski. Wtedy na budowę poczekałaby budowa odnogi do szosy krakowskiej.
>>> Więcej >>>


28.12.2010r.

Obwodnica Salomea-Wolica uratowana

Większości wyciętych inwestycji drogowych nie udało się do planu przywrócić. Mieszkańcy, lokalne władze i SISKOM nie składają broni.

Gościem popołudniowych Aktualności RDC był Jakub Adamski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


27.12.2010r.

Oddajcie nam nasze wylotówki!

Sukces Warszawy - rząd znalazł pieniądze na budowę fragmentu wylotówki na południe kraju.

Warszawiacy i "Gazeta Stołeczna" w obronie wylotówki przez Janki na Kraków i Katowice - jednej z najbardziej zatłoczonej tras w kraju - zebrali ponad 20 tys. podpisów. Krakowska Inicjatywa Społeczna przyszła z 3,5 tys. podpisów za natychmiastową budową wschodniej obwodnicy Krakowa - część drogi S7. Działające na rzecz rozwoju komunikacji stowarzyszenie SISKOM przyniosło 2,5 tys. podpisów i petycję Forum Rozwoju Lubelszczyzny w obronie drogi ekspresowej S 17 od Warszawy przez Lublin do granicy z Ukrainą
>>> Więcej >>>


27.12.2010r.

Gest ministra Grabarczyka: czy jest się z czego cieszyć?

Nie pomogły tysiące podpisów ani protesty ekspertów. Ministerstwo infrastruktury rezygnuje z budowy dróg wylotowych ze stolicy. Wszystko, co udało się obronić, to krótki odcinek drogi Salomea - Wolica. Z 15 km zostanie około 2.

To m.in. działacze SISKOM-u uczestniczyli w środowych konsultacjach w ministerstwie. Przekazali kilka tysięcy podpisów zebranych pod petycją, by nie rezygnować z kluczowych dla Warszawy inwestycji.
>>> Więcej >>>


27.12.2010r.

Uratować obwodnicę stolicy

- Minister Grabarczyk i marszałek Schetyna forsują drogę S8 z Łodzi do Wrocławia, a zabierają pieniądze dla Warszawy: m.in. na wylotówkę na Gdańsk i obwodnicę Marek - twierdzi SISKOM.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji wręczyli wczoraj ministrowi infrastruktury Cezaremu Grabarczykowi petycję z podpisami warszawiaków. To sprzeciw wobec odchudzonego programu budowy dróg na lata 2011 - 2015. Na liście rezerwowej inwestycji do realizacji "po 2013 roku" znalazły się m.in. wylotówki z Warszawy na Kraków i Gdańsk oraz obwodnica Marek.
>>> Więcej >>>


24.12.2010r.

Walczymy o wylotówkę

Oprócz "Gazety" o wylotówki z Warszawy walczy też stowarzyszenie Siskom, które przyznaje, że priorytetem powinna być nowa trasa na Kraków i Katowice.

- W praktyce "Gazecie" i nam chodzi o to samo. Najważniejsza jest wylotówka na Kraków i Katowice, czyli trasa Salomea - Wolica, a w szczególności jej pierwszy odcinek do południowej obwodnicy Warszawy, dla którego już wybrano wykonawcę - mówi Jan Jakiel, prezes Siskomu.
>>> Więcej >>>


21.12.2010r.

Warszawa walczy o drogi

Ponad 2 tysiące osób podpisało się już pod petycją stowarzyszenia SISKOM do ministra infrastruktury, aby zachować inwestycje, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Warszawy. To reakcja na projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015.

- Chcemy na ministerstwie wymusić rezygnację z pewnych cięć. Dla Warszawy bardzo istotna jest np. budowa odcinka trasy S8 Salomea - Wolica. Zwrócimy się o poparcie naszej petycji do stołecznych radnych posłów i senatorów z Mazowsza - zapowiadał w programie "Miejski Reporter" Jan Jakiel prezes SISKOM-u.
>>> Więcej >>>


20.12.2010r.

Plany inwestycyjne na kolejne lata

Ministerstwo Infrastruktury wywiesza listy priorytetowych działań, stowarzyszenie SISKOM ją krytykuje.

Jakub Adamski ze stowarzyszenia SISKOM jest zdania, że na załączniku nr 1, czyli tam, gdzie jest zapewnione finansowanie na 100 proc. są inwestycje, które mogą być gotowe na już. Jest tam też parę inwestycji, które nie mają żadnych decyzji środowiskowych ani projektów budowlanych.
>>> Więcej >>>


20.12.2010r.

Podpisami w listę cięć drogowych inwestycji

Stowarzyszenie SISKOM apeluje do Ministra Infrastruktury o zmianę decyzji w sparwie cięć inwestycji drogowych na Mazowszu. To reakcja na projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015. - Uważamy, że dokument ten sporządzono na podstawie błędnych przesłanek - czytamy w specjalnie przygotowanej petycji.

- Warszawa jest jedną z ostatnich stolic europejskich pozbawionych spójnego i funkcjonalnego systemu drogowego - zwracają uwagę Jan Jakiel, szef Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


17.12.2010r.

Wielkie cięcia wylotówek. W korkach już na zawsze?

Rząd przesuwa pilne inwestycje drogowe wokół stolicy. Jeszcze przynajmniej kilka lat możemy poczekać na nową trasę omijającą wiecznie zakorkowane Raszyn i Janki.

- Te cięcia są dla Warszawy katastrofalne. Drogi wylotowe ze stolicy to przecież najbardziej obciążone ruchem trasy w Polsce - ocenia Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom, które walczy budowę dróg i rozwój komunikacji.
>>> Więcej >>>


16.12.2010r.

Warszawę i Mazowsze dotkną cięcia

Projekt Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 zakłada rezygnację z realizacji dużej części inwestycji drogowych.

Gościem popołudniowych Aktualności RDC był Jakub Adamski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


14.12.2010r.

Apartamenty z widokiem na trasę ekspresową

Łącznik z autostradą A2 i wiadukt kolejowy mają na wyciągnięcie ręki mieszkańcy bloku przy ul. Narwik. Ekrany akustyczne? Niewiele dadzą. Potrzebny jest betonowy sarkofag. - Już taniej byłoby blok zburzyć - mówią eksperci.

Drogowcy twierdzą, że budynek jest za wysoki i stoi za blisko trasy - ekrany się nie zmieszczą. Odgrodzenie bloku pochłonęłoby dziesiątki milionów złotych.
- Trzeba by schować trasę w sarkofagu z betonu - twierdzi Robert Chwiałkowski. - Dla GDDKiA taniej byłoby wykupić mieszkania i ten budynek zburzyć. Albo można przeznaczyć go pod biurowiec albo hotel.
>>> Więcej >>>


13.12.2010r.

Tyle zostało z drogowych obietnic

Najpierw obiecali, a teraz mówią: nic z tego. Mowa o drogowych inwestycjach w Warszawie. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt raportu budowy dróg do 2015 roku.

- Możemy sobie pomarzyć o wylotówkach na Gdańsk, Białystok, Garwolin czy Lublin. Marzenia to też wschodnia obwodnica miasta - mówi Jan Jakiel ze stowarzyszenia SISKOM.
>>> Więcej >>>


10.12.2010r.

Rowerem w dwóch kierunkach

Z wnioskiem o dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerów na pruszkowskich ulicach jednokierunkowych wystąpiło do magistratu Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM). Zdaniem przedstawicieli organizacji, warunki jazdy rowerem w mieście można poprawić szybko i niewielkim kosztem.

Wiele wąskich uliczek w centrum Pruszkowa to drogi jednokierunkowe. Oznacza to, że rowerzyście, tak samo jak kierowcy, w drogę jednokierunkową pod prąd wjechać nie wolno. – Ideą komunikacji rowerowej jest zaś to, że poruszają się one najkrótszą drogą – mówi Łukasz Oleszczuk z SISKOMU. Dlatego wielu rowerzystów jeździ pod prąd lub korzysta z chodników, czego nie powinni robić.
>>> Więcej >>>


08.12.2010r.

Korki na buspasie? "Kamery zdyscyplinują kierowców"

Piotr Smoczyński i Wojciech Tumasz o korkach na Białołęce

Co zrobić, żeby podróż buspasem w ul. Modlińskiej nie zajmowała dwóch godzin w porannym i popołudniowym szczycie? - Musimy poczekać na Most Północny i na tramwaj, który znacznie poprawi sytuację - ocenia wiceburmistrz Białołęki Piotr Smoczyński. - Jest inny sposób - odpowiada Wojciech Tumasz, radny dzielnicy.
>>> Więcej >>>


06.12.2010r.

Metro całodobowe? "Ekstrawagancja"

Czy metro powinno być całodobowe? Nie mają co do tego wątpliwości aktywiści, którzy zbierają podpisy pod petycją w sprawie wydłużenia godzin kursowania podziemnej kolejki.

- Dlaczego mamy robić dobrze tylko tym, którzy mieszkają wzdłuż linii metra? Może te pieniądze wyasygnować na komunikację autobusami nocnymi - pyta Łuksza Oleszczuk i proponuje tańsze rozwiązanie. - Alternatywą jest wprowadzenie autobusu nocnego na linii metra, który kursuje z dużą częstotliwością - mówi.
>>> Więcej >>>


03.12.2010r.

Paszkowianka potrzebna jak tlen

Nie ma szans, by tzw. paszkowianka - droga, która ma łączyć autostradę A2 z trasą krajową nr 8 - powstała przed 2015 r. Oznacza to, że kiedy w 2012 r. autostrada zostanie oddana do użytku, mieszkańców Pruszkowa i Brwinowa czeka komunikacyjny horror.

Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) jest zdania, że stanowisko powiatu jest po części uzasadnione.
- Nadanie rangi krajowej spowoduje, że będzie większa szansa na dokładne przygotowanie inwestycji - mówi. - Ale jest problem: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad niechętnie przejmuje drogi kategorii wojewódzkiej. Poza tym zmiana zarządcy wymaga nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury, co nie jest proste - dodaje Oleszczuk.
>>> Więcej >>>


14.10.2010r.

Parkingi potrzebne na rogatkach. Bez nich zatkane ulice

Zamiast zastawiać chodniki w centrum, jak najwięcej kierowców powinno parkować obok peryferyjnych stacji metra, kolei i pętli tramwajowych. Tam jednak miejsc postojowych jest zdecydowanie za mało

- Parkingi przesiadkowe powinny powstawać głównie przy stacjach kolejowych pod Warszawą, żeby już tam zatrzymać jak najwięcej samochodów - uważa Robert Chwiałkowski, wiceprezes stowarzyszenia Siskom, które zabiega o rozwój transportu.
>>> Więcej >>>


11.10.2010r.

Buspas aż do Piaseczna

W przyszłym roku na Puławskiej powstanie buspas. Ratusz chce wykorzystać m.in. zrujnowany pas techniczny dla trolejbusów. Zarząd Transportu Miejskiego obiecuje nowe linie autobusowe do Piaseczna. Czy jednak zapewni rzeczywistą alternatywę dla samochodu?

- Nie należy czekać na GDDKiA, tylko robić już teraz Puławską w wersji: trzy pasy i buspas. Bo budowany węzeł i tak będzie wąskim gardłem - twierdzi Robert Chwiałkowski z SISKOM. - Mieszkańcy Piaseczna jeżdżą samochodami, bo nie mają sprawnej komunikacji. Buspas to zmieni.
>>> Więcej >>>


27.09.2010r.

Odwlekają tramwaj na Gocław. "Głupota, niewrażliwość"

Gocław przeciwko Saskiej Kępie - czyje zdanie przeważy w konsultacjach społecznych? Po tym, jak radni wstrzymali finansowanie dla studium wykonalności trasy tramwajowej na Gocław, eksperci komentują: to głupota.

- Zacytuję może o. Jacka Salija, który powiedział że głupota to niewrażliwość na rzeczy ważne - komentował w "Witaj Warszawo" Jan Jakiel z SISKOM. - Radnym Saskiej Kępy, którzy namówili swoich kolegów z Platformy i PiS-u, żeby głosowali przeciwko przyznaniu tych pieniędzy, zarzucam właśnie niewrażliwość i egoizm, podobny do tego, z którym mieliśmy do czynienia na Żoliborzu, gdzie protestowano przeciwko linii tramwajowej na moście Krasińskiego i samemu mostowi.
>>> Więcej >>>


23.08.2010r.

Targówek czy Bemowo: dokąd najpierw pojedzie metro?

Gdzie najpierw powinna dotrzeć druga linia metra: na Targówek czy Bemowo? Przed rokiem pewniakiem wydawała się dzielnica na prawej stronie Wisły, ale dziś władze unikają poważnych deklaracji.

Łukasz Olszeczuk ze Stowarzywszenia Integracji Stołecznej Komunikacji zwrócił uwagę, że ostatnie badania prognozy ruchu były wykonane w 2006 roku na podstawie danych z 2005 roku. Z tego powodu odpowiedź na pytanie "Targówek czy Bemowo?" jest trudna.
>>> Więcej >>>


19.08.2010r.

Jak się poruszać po mieście? Autobus kontra samochód

Wraz z początkiem budowy drugiej linii metra w całej Warszawie zaczną się ogromne utrudnienia. Jedyne rozwiązanie to skorzystanie z komunikacji miejskiej - przekonują urzędnicy. Podobnego zdania jest stowarzyszenie SISKOM. Żeby przekonać mieszkańców do komunikacji przygotowali nawet specjalny film.

Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji jest zwolennikiem wprowadzania buspasów i uprzywilejowania komunikacji miejskiej. Przy okazji uruchomienia buspasa w Al. Jerozolimskich jego stowarzyszenie opublikowało filmik reklamowy, zachęcający do zrezygnowania z auta na rzecz autobusu czy tramwaju. Film był realizowany w maju tego roku. Wystąpił w nim m.in. Jan Jakiel, prezes SISKOM.
>>> Więcej >>>


18.08.2010r.

Pierwszy dzień nowego buspasa. Rano nie było utrudnień

O godz. 7 rano w środę zaczął obowiązywać nowy buspas w Al. Jerozolimskich.

W ramach kampanii zachęcającej do korzystania z buspasów własny materiał przygotował SISKOM.
>>> Więcej >>>


10.08.2010r.

"Raport o tramwaju na Tarchomin jest źle wykonany"

- W dokumentach są braki, które dają mieszkańcom możliwość składania protestów - mówi Jan Jakiel ze Stowarzyszenia SISKOM o planach budowy linii tramwajowej na Tarchomin. - Nie ma wariantów idealnych - odpowiada ZTM.

Według specjalistów zarzuty mieszkańców nie są bezpodstawne. W raporcie środowiskowym, na podstawie którego wydano decyzję, są spore braki. - Nie ma w nim tzw. kartogramu ruchu, trasa narusza strefę ochronną jednego z pomników przyrody, brak jest rysunków - wymienia Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. W sumie ma do raportu 10 zastrzeżeń, które mogą wykorzystać mieszkańcy przy składaniu protestów.
- Trzeba było to zrobić porządnie. Pisząc raport w ten sposób, ZTM dał mieszkańcom do ręki argumenty - tłumaczy.
>>> Więcej >>>


21.06.2010r.

Prowizorka na Marsa

Z nowych wiaduktów nad "rondem Marsa" kierowcy wjadą na wąską drogę, która grozi katastrofą budowlaną. Dopiero teraz drogowcy ogłosili przetarg - spóźniony i okrojony.

- Ul. Marsa i Żołnierska powinny zostać przebudowane jednocześnie z węzłem Marsa. Z powodu okrojonego zakresu prac inwestycja nie poprawi płynności ruchu - ocenia Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


07.05.2010r.

Plusy i minusy buspasa na Trasie Łazienkowskiej

Wzbudzający kontrowersje buspas na Trasie Łazienkowskiej nie okazał się, aż tak efektywny jak planowali urzędnicy. Mimo to jest potrzebny - ocenili eksperci. Ratusz nie śpieszy się jednak z poprawkami

- To pokazuje, że z buspasem nie jest tak dobrze, jak mówili jego entuzjaści, ale nie też jest tak źle, jak uważali sceptycy. Czas jazdy autobusem nie skrócił się o kwadrans, jak planował ZTM, ale o 6-7 min. Równocześnie średni czas przejazdu samochodem wydłużył się tylko o dwie minuty - zauważa Robert Chwiałkowski z Siskomu. Podkreśla, że w żadnym wypadku nie powinno się rezygnować z buspasa. Trzeba go tylko poprawić.
>>> Więcej >>>


28.04.2010r.

Z Mostu Północnego prosto w... korki

Dobra wiadomość dla niedowiarków. Budowa Mostu Północnego idzie pełna parą. Niestety są i złe wiadomości. Zaraz po zjeździe z mostu kierowcy utkną w korkach - ostrzegają eksperci.

Jak twierdzą eksperci od transportu po otwarciu mostu prawdopodobnie nic się nie zmieni. - Kierowcy, którzy dzisiaj stoją na Modlińskiej i przejeżdżają przez most Grota, później utykają w korku na Wisłostradzie. Przejadą przez Most Północny i utkną w korku tak samo jak dzisiaj - ostrzega Jan Jakiel, ze Stowarzyszenia SISKOM.
>>> Więcej >>>


22.04.2010r.

Ząbki chcą tramwaju za pieniądze z UE

Ząbki mają już linię kolejową, teraz chcą mieć tramwaj. Jest wola władz miasta, poparcie mieszkańców, analiza zasadności inwestycji i wydana właśnie decyzja środowiskowa. Brakuje najważniejszego: pieniędzy.

- Na tramwaj do Ząbek, ale także tramwaj do Wilanowa i tramwaj na Białołękę nie ma pieniędzy – podkreśla Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji Miejskiej. - Budowa centralnego odcinka drugiej linii metra pożarła praktycznie 90 procent funduszy, jakie mieliśmy do dyspozycji na najbliższe cztery lata – dodaje.
>>> Więcej >>>


08.04.2010r.

Kolej wyda 300 tys. zł na ankiety. SISKOM: zrobimy to za darmo

300 tys. zł dostanie Zielone Mazowsze za przeprowadzenie ankiet wśród pasażerów Kolei Mazowieckich. SISKOM odpowiada: zrobimy to za darmo.

- Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji całkowicie non profit przeprowadzi własne badania i dokona oceny statystycznej. W składzie SISKOM jest dwóch statystyków, specjalistów od badań opinii społecznej, którzy wykonają swoją pracę w pełni profesjonalnie, choć społecznie - wyjaśnia Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia.
>>> Więcej >>>


19.03.2010r.

Bemowo chce jeździć koleją

SKM na Bemowo? Władze dzielnicy są za. Burmistrz deklaruje partycypację w kosztach budowy trzech stacji, które musiałyby powstać na już istniejącej linii kolejowej. Jednak kolejarze pieniędzy nie mają, a eksperci wątpią, czy nowe przystanki są w ogóle potrzebne.

SISKOM: to się nie opłaca
- Analizy prowadzone przez kolejarzy mówią o tym, że w 2025 roku na linii w stronę Bemowa będzie jeździło ok. 900 pasażerów w godzinach szczytu. W tym samym czasie przez stację w Pruszkowie będzie jeździć 9 tys. podróżnych. Wiec powstaje pytanie, czy tabor kierować tam, gdzie jeździ więcej pasażerów, czy tam, gdzie jeździ mniej? - wylicza Oleszczuk.
>>> Więcej >>>


16.03.2010r.

Budują P+R na Okęciu. Internauta już wytyka błędy

Nowy parking ma rozładować korki w okolicach al. Krakowskiej. Czy aby na pewno? Jeden z internautów tvnwarszawa.pl sugeruje, że po jego otwarciu korki przy lotnisku będą jeszcze większe. Podobnego zdania jest Łukasz Oleszczuk z SISKOM-u. Innego zdania jest Zarząd Transportu Miejskiego.

- Wszystko byłoby w porządku gdyby nie to, jak zaprojektowano wjazd i wyjazd z parkingu i pętli. Będzie to jeden dwupasmowy wjazd, gdzie będzie trzeba się na niecałych 100 metrach wciskać, a ruch indywidualny będzie się przeplatał z autobusowym – napisał Rafał Kowalski
>>> Więcej >>>


09.03.2010r.

Nowy buspas tak, ale...

... to rozwiązanie może prowadzić do dużej liczby kolizji i wypadków - alarmują internauci. Zwracają także uwagę, że buspas będzie się dublował z tramwajami i linią średnicową.

- Najważniejszym kryterium wyboru miejsc, gdzie mają być wyznaczone buspasy, jest natężenie ruchu autobusowego. Al. Jerozolimskie to takie miejsce, gdzie autobusów jest najwięcej - tłumaczył w programie "Miejski Reporter" Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


08.03.2010r.

Żoliborz i Wola: bus- i trambuspas

Pasażerowie walczą o buspas na Słowackiego, obok Trasy AK. Autobusy mają też wjechać na pas tramwajowy na Młynarskiej.

Nowy pas dla autobusów miałby się znaleźć na ul. Słowackiego w kierunku centrum - między Trasą AK a stacją metra Marymont. Wniosek w tej sprawie złożył wczoraj do Biura Drogownictwa i Komunikacji radny Białołęki Wojciech Tumasz (PO).
>>> Więcej >>>


04.03.2010r.

Rondo Siekierkowskie

Ratusz otworzy w nocy z piątku na sobotę wielkie rondo u zbiegu ul. Marsa, Płowieckiej i Ostrobramskiej. Pasy "wyprowadzą" ruch - jak obok Arkadii. Ale nie będzie świateł.

- W Warszawie ruch na rondach odbywa się najsprawniej, właśnie kiedy światła są zepsute. A ronda wyprowadzające ruch to jedno z lepszych rozwiązań - uważa Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Niestety, polscy kierowcy nie patrzą na znaki - przyznaje.
>>> Więcej >>>


15.02.2010r.

Młyn wstrzyma trasę

Budowa arterii mającej połączyć Wybrzeże Szczecińskie z ulicą Nowozabraniecką stanęła pod znakiem zapytania. Na jej trasie stoi bowiem młyn Michla, który właśnie wpisano do rejestru zabytków.

- Jeśli budowa nie zostanie w ogóle zablokowana, to i tak za sprawą protestów znacznie się opóźni. Nie ma też możliwości innego wytyczenia tej trasy, gdyż wiązałoby się to ze znacznym zwiększeniem kosztów tej inwestycji - mówi Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.
>>> Więcej >>>


08.02.2010r.

Strach podróżować Trasą Łazienkowską

Trasa Łazienkowska - czołowa inwestycja lat siedemdziesiątych - ostatecznie stała się niechlubnym reliktem epoki PRL. Eksperci twierdzą, że w każdej chwili trasa może się zawalić i domagają się pilnego jej wyremontowania.

- Powszechnie wiadomo, że stan trasy jest katastrofalny. Ubytki w konstrukcji betonowej i zbrojeniu oraz przerdzewiałe dylatacje sprawiają, że obiekt stracił częściowo swą nośność - tłumaczy Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.
>>> Więcej >>>


16.01.2010r.

Będzie most Północny, ale bez tramwaju?

Coraz mniejsze szanse na uruchomienie linii tramwajowej do Tarchomina równocześnie z otwarciem mostu Północnego. Inwestycja wzbudza spore protesty niektórych mieszkańców, którzy skłonni są nie dopuścić do budowy torów i ulicy, tak jak proponują urzędnicy

Okoliczni mieszkańcy razem z radnym Białołęki Wojciechem Tumaszem zaproponowali tzw. wariant społeczny, który odginałby ul. Światowida razem z linią tramwajową bardziej na północ. Dzięki temu tory i ulica omijałyby i wydmę, i domy. Pętla znalazłaby się bliżej osiedla Dąbrówka przy ul. Modlińskiej, naprzeciwko hipermarketu Selgros. - Nie wiem, czy to jest najlepszy wariant. Jednak przed wydaniem decyzji środowiskowej powinno się go dokładnie zbadać, a potem porównać oba warianty i na końcu wybrać lepszy - uważa radny Wojciech Tumasz.
>>> Więcej >>>


07.01.2010r.

Skąd się biorą korki? Uczelnia pyta warszawiaków

Korki w Warszawie - zmora kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Czy powodują one stratę czasu, nerwów, a może pieniędzy. Jak rozwiązać problem? Budując obwodnice, poszerzając ulice czy wprowadzając opłaty za wjazd do centrum? O to w specjalnej ankiecie pytają się inżynierowie z Politechniki Warszawskiej.

Ankietę Problemy komunikacyjne w Warszawie przygotowała w ramach pracy dyplomowej jedna ze studentek uczelni. Badanie jest anonimowe i zostało umieszczone na stronie www.siskom.waw.pl. Składa się na nie 19 rozbudowanych pytań.
>>> Więcej >>>


12.12.2009r.

Poszerzyć wylotówkę na Gdańsk? "Tylko o buspas"

Kierowcy jadący od strony Łomianek, aż do ulicy Wóycickiego na Bielanach, codziennie muszą stać w ogromnym korku. Władze Łomianek wspólnie z dzielnicą Bielany chcą ten odcinek poszerzyć o jeden pas jezdni w obie strony. Drogowcy mówią jednogłośnie, że jest to bez sensu. Natomiast SISKOM proponuje, aby poszerzyć ulice, ale tylko specjalnie dla autobusów.

Jan Jakiel nie pozostawia suchej nitki na pomyśle. - Może i rozładuje to korek na poszerzonym odcinku, ale i tak wszyscy spotkają się w nim na Wisłostradzie - argumentuje. - Sens miałby ten pomysł gdyby dodatkowy pas był przeznaczony tylko dla autobusów - dodaje.
>>> Więcej >>>


26.11.2009r.

Miliardy na komunikację: metro czy tramwaje?

Zakończenie budowy I linii metra oraz podpisanie umów na realizację centralnego odcinka II linii - to zdaniem urzędników jedne z najważniejszych osiągnięć ostatnich trzech lat. Osiągnięć, których realizacja kosztuje miasto kilka miliardów złotych. Tymczasem eksperci uważają, że komunikację miejską można rozwijać mniejszym kosztem - inwestując w rozwój linii tramwajowych.

- Do tej pory 90 proc. środków z puli na komunikację szło na metro, z którego korzysta zaledwie 10 proc. pasażerów. Tymczasem reszta, czyli 10 proc. środków szło na na rzecz środków transportu, którymi porusza się aż 90 proc pasażerów - wylicza Łukasz Oleszczuk ze stowarzyszenia SISKOM.
>>> Więcej >>>


24.11.2009r.

Tramwaj na Modlińskiej? "W 2020 roku"

- Życie cały czas nas zaskakuje, mimo, że historia tego tramwaju sięga 2001 roku - dziwił się w studiu TVN Warszawa Jan Jakiel, prezes SISKOM.

GDDKiA tłumaczy, że nie dało się uwzględnić przejścia pod wiaduktami, jeśli nie ma w ręku planów linii tramwajowej. - GDDKiA sama domagała się dokumentacji od miasta, jeszcze w poprzedniej kadencji. Teraz trzeba będzie wszystko przeprojektować, łącznie z pętlą autobusową, a to duży koszt - mówił Łukasz Oleszczuk z SISKOM.
>>> Więcej >>>


23.11.2009r.

Ten remont pogrzebie tramwaj na Modlińskiej?

Tramwaj na Białołękę, to jedna z inwestycji, która mogłaby rozładować korki w Modlińskiej. Miał dojeżdżać aż do ulicy Aluzyjnej. Pytanie czy dojedzie? Linia była w planach, ale GDDKiA, która przebudowuje węzeł Trasy Toruńskiej, w ogóle jej nie uwzględnia.

SISKOM: jest już za późno
Jan Jakiel mówi wprost, że jest już za późno na to, aby GDDKiA mogła uwzględnić stary projekt budowlany torowiska dla tramwajów w Modlińskiej.
>>> Więcej >>>


13.11.2009r.

Gdzie mają chodzić piesi? "Nie spychajcie nas do kanałów!"

Którędy powinni chodzić piesi: pod ziemią, czy po pasach?

- Za parę lat zobaczymy, że przejścia pod ziemią to zła inwestycja. W 2035 roku 25 proc. Polaków będzie w wieku powyżej 65 lat. I co wtedy zrobią, kiedy będą musieli zejść do takiego przejścia? Okaże się, że to nie jest takie łatwe. To dotyczy również projektantów takich rozwiązań - ostrzega Jan Jakiel z SISKOM-u. - Powinien być preferowany ruch pieszych, rowerów i zbiorowej komunikacji miejskiej, a nie samochodów - dodaje.
>>> Więcej >>>


09.11.2009r.

Piesi w Warszawie będą spychani do podziemi

W czasie drążenia drugiej linii metra w planach jest definitywna likwidacja niektórych przejść przez ulice. Najwięcej zniknie ich przy Dworcu Wileńskim. - Tak się już w Europie nie buduje. Po co wtłaczać pieszych na siłę do podziemi? - krytykują eksperci

- Ten projekt preferuje kierowców kosztem pieszych. Przejścia w poziomie powinny zostać. Niepotrzebnie ulice będą mieć aż tyle pasów - np. dla jadących z Targówka aż pięć, w tym trzy na wprost na Trasę W-Z, na której pozostał już tylko jeden pas dla prywatnych kierowców. Kiedyś musi wreszcie powstać obwodnica Pragi, i to na nią powinien być kierowany ruch większości samochodów - twierdzi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które walczy o budowę nowych dróg i rozwój komunikacji.
>>> Więcej >>>


05.11.2009r.

Dworzec Stadion na Wschodni? Urzędnicy targują się o ziemię

Czy pasażerowie PKS, którzy obecnie korzystają z dworca PKS Stadion, będą musieli jeździć aż do Dworca Zachodniego? A może z autobusów będą wysiadać na Rondzie Wiatraczna?

SISKOM: postarajcie się o Wschodni
>>> Więcej >>>


28.10.2009r.

Modlińska z torami dla tramwaju donikąd?

Trwająca przebudowa węzła Trasy Toruńskiej z Modlińską nie uwzględnia tramwaju na Tarchomin. A kilometr dalej miasto buduje... wiadukt dla tramwajów.

- O planach budowy linii tramwajowej wzdłuż Modlińskiej wiadomo od 2006 roku. A przecież wtedy też GDDKiA zaczęła projektować swój węzeł - mówi Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


26.10.2009r.

Kto ma gorzej: metro na Targówek czy na Bemowo?

Gdzie budować metro - na Targówek czy Bemowo? W środę miasto podpisze umowę na budowę centralnego odcinka II linii metra. Losy kolejnych odcinków jeszcze się ważą.

SISKOM: Najlepiej budować oba odcinki jednocześnie
>>> Więcej >>>


26.10.2009r.

Odcinają Białołękę

Nadzór budowlany planuje zamknąć przeprawę nad Kanałem Żerańskim. Powód? Zrujnował ją deweloper. Dla północnej Białołęki to jak wyrok.

- Z mostkiem na Kobiałce będzie jak z wiaduktem na Andersa. Dopiero jego zamknięcie wymusi działania - mówi radny Białołęki Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


12.10.2009r.

Ratusz: Jeszcze więcej buspasów w Warszawie

- Nie ma odwrotu od buspasów! - mówi twardo ratusz, choć kierowcy protestują przeciwko zwężeniu Trasy Łazienkowskiej. Zapowiada kolejne buspasy, np. na Górczewskiej. Ale nie tak szybko, bo chce je lepiej przygotować.

Według Roberta Chwiałkowskiego ze stowarzyszenia SISKOM, które walczy o budowę dróg i lepszą komunikację, ratusz wybrał zły moment na uruchomienie buspasa. - Zaczął działać 22 września, a powinien być obowiązywać już w sierpniu, żeby wracający z wakacji warszawiacy zdążyli się do niego przyzwyczaić. Zabrakło też konsultacji z mieszkańcami - wytyka.
>>> Więcej >>>


09.10.2009r.

Czwarta linia? "To nie Paryż"

- To nieopłacalne ze względów ekonomicznych - komentuje pomysł budowy trzeciej i czwartej linii metra Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. To echa debaty, która odbyła się w czwartek w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dotyczyła pomysłów warszawiaków na zmiany w komunikacji miejskiej.

Za cenę nowej linii można zbudować dwa mosty, 45 km torów tramwajowych, wyremontować Trasę Łazienkowską i jeszcze by zostało - wymienia Jakiel
>>> Więcej >>>


29.09.2009r.

Z góry widać lepiej. Korki nie są mniejsze

Buspas na Trasie Łazienkowskiej wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Tydzień po jego otwarciu, korki nadal są olbrzymie, a kierowcy wciąż nie mogą przywyknąć do nowej sytuacji.

Za kolejnymi buspasami opowiada się Jan Jakiel ze stowarzyszenia SISKOM. Jego zdaniem problemy z dojazdem do Łazienkowskiej wynikają z tego, że w stolicy jest zbyt mało buspasów. - Rozwiązaniem jest komunikacja zbiorowa i wprowadzenie kolejnych buspasów. Trzeba iść za ciosem i nie wyznaczać zaledwie czterech buspasów, ale 14, jak proponowano wcześniej - powiedział.
>>> Więcej >>>


29.09.2009r.

Warszawa w remoncie

Wykonawca powinien na bieżąco monitorować stan oznakowania swojej budowy tak, aby kierowcy nie kluczyli

Popołudniowym gościem "Radia Dla Ciebie" był Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia SISKOM, popierającego rozwój infrastruktury komunikacyjne w Warszawie.
>>> Więcej >>>


28.09.2009r.

Pasy na drodze do Grota

Zielone Mazowsze zablokowało remont kładki nad ul. Jagiellońską na Żeraniu. Ekolodzy proponują m.in. jej rozbiórkę i wpuszczenie pieszych na ruchliwą wylotówkę.

To idiotyzm – zżyma się Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. – Jagiellońska to łącznik między obwodnicami. Na tak ruchliwej drodze nawet na pasach z sygnalizacją dochodzi do potrąceń pieszych. >>> Więcej >>>


22.09.2009r.

Mniejsze korki już były

Choć wtorek to dzień Bez Samochodu, rano stolica utknęła w totalnym korku. Janusz Zadura dopytywał więc swoich gości w "Witaj Warszawo", co można zrobić żeby korki były jednak mniejsze

- Trzeba pokazać kierowcom, że uprzywilejowaną komunikacją miejską dojadą do celu szybciej, niż własnym samochodem - mówi Łukasz Oleszczuk z SISKOMu. - Oprócz buspasów, należy budować jak najwięcej parkingów, szczególnie w okolicach stacji kolejowych.
>>> Więcej >>>


25.08.2009r.

Dworzec w wersji mini

Tylko kilka zadaszonych wiat i betonowe perony zamiast miejskiego placu i nowoczesnego węzła przesiadkowego dla największej pętli w Warszawie - tak będzie wyglądał nowy dworzec PKS Stadion w 2011 roku.

- Decyzja miasta to dyktatura prowizorki - podsumowuje krótko Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Boimy się powtórki wariantu krakowskiego, gdzie wybudowano na szybko dworzec , który już teraz jest przepełniony i mało wydajny - dodaje.
>>> Więcej >>>


24.08.2009r.

Bemowo: 2 metry płotu podzieliły całą dzielnicę

Absurd na Bemowie. Kiedy ludzie załatwili sobie kładkę nad trasą, która miała przedzielić dzielnicę na pół, własną zaporę wymyśliła ich spółdzielnia mieszkaniowa. Wokół nowych bloków stanął parkan i przejścia nie ma.

Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom, które popiera budowę nowych tras w Warszawie, przypomina, że spółdzielnia Wola postawiła wiele nowych domów przy planowanych arteriach, nie uprzedzając o tym przyszłych lokatorów. Wielokrotnie odwoływała się w sprawie pozwolenia na budowę Trasy AK. - Ci, którzy protestowali przeciw nowym drogom z argumentem na ustach o dzieleniu Bemowa, sami się teraz za to biorą - wytyka.
>>> Więcej >>>


12.08.2009r.

Na środku ronda zasadzą kocimiętkę

Wszystko wskazuje na to, że białołęckie koty opanują rondo u zbiegu ul. Głębockiej i Jesiennych Liści. Jego projektanci bowiem obok róż i berberysów zaplanowali posadzenie ok. 1,5-metrowego pasa kocimiętki. Eksperci komunikacyjni i kociarze pukają się w czoło. - Może tu dojść do wielu wypadków - mówią.

- Może dzielnicy chodzi po prostu o to, by kotów było mniej - ironizuje Tomasz Kret ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. Bo kocie marcowanie może trwać w tym miejscu przez cały rok.
>>> Więcej >>>


28.07.2009r.

Bez budowy Trasy Tysiąclecia pociągi staną w korku

Kolejarze ostrzegają stołeczny ratusz przed konsekwencjami odłożenia inwestycji

Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM twierdzi, że dobrym rozwiązaniem byłoby (gdyby miasto odłozyło na później budowę trasy) powstanie chociaż fragmentu drogi przy Wschodnim. >>> Więcej >>>


16.07.2009r.

Most Północny zatnie się na Obrazkowej

Budowa mostu Północnego może się opóźnić. Powód? Opieszałość miasta w wypłacie odszkodowań dla właścicieli działek leżących w pobliżu przeprawy. Oficjalnie władze stolicy uważają, że wyceny nieruchomości zostały przez rzeczoznawców zawyżone.

- To, co miasto teraz robi, nazywa się targowaniem - podsumowuje Wojciech Tumasz, radny Białołęki i członek Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Most stał się kwestią polityczną, zwłaszcza w czasie kryzysu nie można zapłacić komuś dużo, bo wszyscy się na to oburzą, nawet jeśli to godziwa cena - dodaje.
>>> Więcej >>>


09.07.2009r.

Za przejazd Marszałkowską wkrótce trzeba będzie płacić

Płatny wjazd do ścisłego centrum Warszawy, opłaty za przejazd mostami i tunelami - to jest możliwe w najbliższych latach.

Dziś stołeczni radni mają zatwierdzić przygotowywany od dwóch lat dokument: "Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 roku i na lata kolejne", który przewiduje, że za wjazd do centrum zapłacimy.
Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji uważa, że wykreślenie punktu opłat za wjazd do centrum byłby objawem krótkowzroczności radnych. - Nie można ukrywać, że problemu nie ma - mówi. - Im częściej będziemy o tym mówić, tym szybciej przyzwyczaimy się do takiej myśli - dodaje. Eksperci przyznają, że takie rozwiązanie to światowy trend, który się sprawdza.
>>> Więcej >>>


17.06.2009r.

Wschodni i Gdański o krok bliżej do Euro

Eleganckie hale, kasy i perony - tak będą wyglądały warszawskie dworce, a trzy z nich mają być gotowe już na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 r.

- Byłoby dobrze, żeby taki dworzec powstał do 2012 roku, bo to tu będą wysiadać kibice na Euro - mówi Robert Chwiałkowski, ekspert komunikacyjny ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. Jego zdaniem do pełni szczęścia potrzebna jest jeszcze budowa obok stacji ul. Tysiąclecia, przystanków komunikacji miejskiej oraz ostatniego odcinka trasy Świętokrzyskiej. Wtedy pasażerowie bez problemu dojadą stąd do innych rejonów miasta.
>>> Więcej >>>


12.06.2009r.

Zoo gryzie się z Pragą o korki i parkingi

Dantejskie sceny wokół zoo. Brakuje miejsc do parkowania, kierowcy rozjeżdżają chodniki, a nawet alejki parkowe. Mieszkańcy Pragi protestują, straż miejska wlepia mandaty, a dyrektor zoo woła: - Dość tej prowizorki!

- Bez sensu jest dyskutować, co tu będzie za 20 lat, bo pożar mamy już teraz - skomentował Jan Jakiel z SISKOM. Poszerzenie Wybrzeża Helskiego uznaje nierealne przed 2013 r. Przewiduje protesty ekologów, bo ulica leży zbyt blisko Wisły.
>>> Więcej >>>


28.04.2009r.

Autostrada do stolicy bez dobrych dojazdów

Zaczyna się bój firm budowlanych o kontrakty na autostradę z Łodzi do Warszawy. Jeśli nie będzie żadnych opóźnień, ma być gotowa tuż przed Euro 2012. Ale czy marszałek Struzik zdąży zbudować dojazdy do A2 koło Grodziska i Pruszkowa?

Robert Chwiałkowski z walczącego o nowe drogi stowarzyszenia SISKOM przyznaje, że budowa dróg krajowych i wojewódzkich jest kiepsko skoordynowana. - Tak jest też w przypadku dojazdów do autostrady. Mazowieccy drogowcy mają na razie dość mgliste plany. Budowę niezbędnych dróg wciąż odsuwają w czasie - krytykuje.
>>> Więcej >>>


21.04.2009r.

Most Północny w Warszawie

Most Północny w tym kształcie, w jakim on powstanie, nie rozwiąże wszystkich problemów, bo to jest tylko sam most

Gościem RDC był Michał Suliborski ze Stowarzyszenia SISKOM, które odpowiada za ruch w stolicy.
>>> Więcej >>>


15.04.2009r.

30 tys. ludzi jeździ drogą z trzeciego świata

30 tys. ludzi jeździ drogą z trzeciego świata

"Realizacja inwestycji jest w zaawansowanym stadium. Na terenie Zielonki i Wołomina prace drogowe mają ruszyć już w przyszłym roku" - napisali nam urzędnicy.
- To dziwne, bo marszałek województwa przewiduje ukończenie tej drogi w 2016 roku - mówi Tomasz Kret, mieszkaniec Ząbek i ekspert komunikacyjny ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Przynajmniej dwa lata potrwa wykup gruntów pod inwestycję - twierdzi.
>>> Więcej >>>


14.04.2009r.

Zieloni mają coraz większe wpływy

Opinie, że wpadliśmy w ekopułapkę przygotowaną przez lobby rodzimych i światowych ekologów, nie są w Polsce odosobnione

– Inwestorzy boją się ekologów, ponieważ nie do końca rozumieją ich intencje – mówi Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. – Tymczasem ekolodzy mogą odegrać bardzo pozytywną rolę i – dostarczając cennych informacji przyrodniczych oraz środowiskowych – uchronić inwestorów przed niejednym kłopotem. Pod warunkiem oczywiście, że inwestor i projektant zechcą z nimi dostatecznie wcześnie rozmawiać.
>>> Więcej >>>


14.04.2009r.

Musimy jeszcze poczekać na porządne wylotówki

Na porządne wylotówki w stronę Konstancina, Pruszkowa czy Grodziska Maz. poczekamy jeszcze bardzo długo. Nadzorujący te drogi samorząd Mazowsza twierdzi, że przez kryzys wiele inwestycji musi poczekać.

- Przesuwanie tych inwestycji jest niezrozumiałe. Większość z tych dróg nie wytrzyma aż do roku 2018 czy 2020 r. - ocenia Robert Chwiałkowski z SISKOM-u.
>>> Więcej >>>


09.04.2009r.

Ul. Tysiąclecia - pomoże czy zaszkodzi Pradze?

Mnóstwo protestów i wniosków zgłaszają mieszkańcy podczas konsultacji przed budową ul. Tysiąclecia przez zabytkową część Pragi. Boją się wyburzeń oraz odcięcia uliczek. Żądają też tramwaju.

Według ratusza dalej do ronda Żaba nie ma miejsca na tory tramwajowe, a dodatkowo nie jeździłoby tam zbyt dużo pasażerów. - Nie było rzetelnych analiz w tej sprawie. A według naszych wyliczeń tramwaj by się zmieścił. Wystarczyłoby zrezygnować z pasów do skrętu na skrzyżowaniach i nieco zwęzić ścieżkę rowerową i chodnik - ripostował Jan Jakiel, prezes stowarzyszenia Siskom, które wspiera budowę nowych dróg i rozwój komunikacji.
>>> Więcej >>>


07.04.2009r.

Nie ma budów, jest "plaża"

Trasa W-Z, wiadukt na Andersa, łącznik autostradowy na Bemowie. Co łączy te inwestycje? Wolne weekendy zamiast szybkiego tempa.

W weekend w stolicy trwała tylko jedna publiczna inwestycja: remont ul. Egipskiej i Bora-Komorowskiego między Abrahama i Fieldorfa. Czy jedna ulica w weekend na dwumilionowe miasto to nie za mało?– Tak duże i uciążliwe inwestycje jak Trasa W-Z czy droga S8 powinny trwać siedem dni w tygodniu – ocenia Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. – Inwestor musi wymagać od wykonawcy, a ten ostatni płacić robotnikom za pracę w weekendy.
>>> Więcej >>>


20.02.2009r.

Katastrofa na Andersa

Za tydzień drogowcy zamkną wiadukt obok Dworca Gdańskiego. To oznacza wyrok: Warszawa utonie w korkach. A budowa nowego obiektu ruszy za kilka miesięcy. Dopiero w piątek Ministerstwo Środowiska odblokowało inwestycję.

Jak oceniają przygotowania do prac budowlanych w rejonie wiaduktu na Andersa specjaliści od infrastruktury?
- To kompromitacja - mówi prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji Jan Jakiel. - Za tę inwestycję odpowiadało tyle instytucji, że odpowiedzialność się całkowicie rozmywa. O konieczności rozbiórki wiaduktu wiadomo od czterech lat. Teraz wszyscy udają zaskoczonych.
>>> Więcej >>>


16.02.2009r.

Nie chcą bezkolizyjnego węzła na wylotówce

Po protestach mieszkańców drogowcy się uginają: nie będzie bezkolizyjnego węzła nowej wylotówki na Kraków i Katowice w pobliżu Magdalenki.

Ustępstwa drogowców wobec mieszkańców Magdalenki krytykuje Robert Chwiałkowski z SISKOM-u, stowarzyszenia popierającego budowę dróg i rozwój komunikacji. - Z analiz wynika, że nawet jeśli powstanie nowa wylotówka na Kraków od lotniska w stronę Tarczyna i tak wielu ludzi będzie chciało jechać starą trasą i wtedy utkną w korkach na światłach koło Magdalenki - przewiduje.
>>> Więcej >>>


10.02.2009r.

SISKOM: Na zachodzie radzą sobie z blokującymi inwestycje

Kluczowe inwestycje blokują zawalidrogi. Ich właściciele żądają milionowych odszkodowań i wcale nie przejmują się planami miasta. Rodzina Gmurków to rekordziści - 22 lata uniemożliwiają poszerzenie Powstańców Śląskich. - Winne jest złe prawo i opieszałość urzędników - komentuje Jan Jakiel, prezes SISKOM.

- Do 2003 roku nie było specustawy, która umożliwiłaby szybkie przejmowanie gruntów. Żeby usprawnić procedury potrzebna była potem jej nowelizacja - ocenia Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


10.02.2009r.

Rozmowa popołudniowa

Most Północny i korki w Warszawie.

Gościem RDC był Wojciech Tumasz, ekspert stowarzyszenia SISKOM.
Czy przetarg na Most Północny zakończy się sukcesem? Co spowoduje budowa Mostu Północnego?
Czy powstanie linia tramwajowa łącząca Nowodwory z pętlą na Młocinach?
Czy powstaną obwodnice w Warszawie i jak skutecznie rozładować korki?
>>> Więcej >>>


07.02.2009r.

Trasą Tysiąclecia pojedzie tramwaj

Trasa ma powstać do 2012 r., ale tory będą położone kilka lat później

Decyzja mista wywołała protesty m.in. osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Integracji Stołeczej Komunikacji SISKOM. Wysunęli wiele argumentów za tym, by tramwaje zostawić.
>>> Więcej >>>


05.02.2009r.

Milion patrzy na SISKOM

Jak grupa zapaleńców wyręcza urzędników od dróg i komunikacji

Internetowa strona stowarzyszenia, które wspiera warszawskie inwestycje, stała się kopalnią wiedzy o planowanych obwodnicach, trasach, liniach tramwajowych i metrze. Witryna SISKOM-u doczekała się właśnie milionowego gościa.
>>> Więcej >>>


27.01.2009r.

SISKOM walczy o nową linię tramwajową na Bródno

Według nieoficjalnych informacji, przedstawiciele m.in. ZTM, Biura Planowania Przestrzennego oraz Tramwajów Warszawskich na początku zeszłego tygodnia ustalili, że teren pod linię tramwajową na planowej Trasie Tysiąclecia nie będzie wykupywany.

SISKOM chce połączenia tramwajowego
Tymczasem prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji Jan Jakiel, uważa takie podejście do tej inwestycji za krótkowzroczność. – Za 15 lat mieszkańcy Pragi czy Targówka będą nas przeklinali. Na Euro 2012 świat się przecież nie kończy – zapewniał na łamach gazety. SISKOM poszedł dalej i przedstawił specjalny raport, w którym wyjaśnia, dlaczego przy budowie Trasy Tysiąclecia nie należy rezygnować z budowy torów tramwajowych.
>>> Więcej >>>


21.01.2009r.

Wybrakowana Trasa Tysiąclecia

Ratusz chce budować "małą" obwodnicę Pragi bez linii tramwajowej – dowiedziało się "ŻW". Dlaczego tę inwestycję odchudzono? Żeby zdążyć na Euro 2012.

– To krótkowzroczność – ocenia prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji Jan Jakiel. – Za 15 lat mieszkańcy Pragi czy Targówka będą nas przeklinali. Na Euro 2012 świat się przecież nie kończy – przypomina.
>>> Więcej >>>


16.01.2009r.

Remont wiaduktu na Modlińskiej sparaliżuje Białołękę

Niebawem Warszawa zamieni się w wielki plac budowy. Oprócz radykalnych remontów ważnych obiektów drogowych, czeka nas także budowa nowych tras na Euro 2012.

Jedną z najbardziej uciążliwych inwestycji będzie przebudowa wiaduktu nad ulicą Modlińską uważa Wojciech Tumasz, gość TVN Warszawa. - Jeżeli zostanie zamknięty, mieszkańców Białołęki czeka prawdziwy horror - mówi radny Białołęki i członek Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


14.01.2009r.

Gryzmoł minister Gęsickiej pod obwodnicą ważny

Bliżej do budowy wschodniej obwodnicy Warszawy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał we wtorek za ważny niewyraźny podpis pod dokumentem określającym przebieg tej drogi przez Wesołą.

- Przez to, że sędziowie wojewódzkiego sądu administracyjnego są dziwnie niedouczeni, tracimy wszyscy. Przygotowania do budowy wschodniej obwodnicy Warszawy opóźniły się o kolejne dziewięć miesięcy - narzeka Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które wspiera budowę nowych dróg i rozwój komunikacji. Przypomina, że NSA uchylało też inne wyroki niższej instancji, np. w sprawie możliwości przeprowadzenie w Łomiankach referendum na temat przebiegu nowej wylotówki z Warszawy na Gdańsk.
>>> Więcej >>>


13.01.2009r.

Kroczek do obwodnicy

Nieczytelny podpis minister Gęsickiej nie będzie już blokował wschodniej obwodnicy - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Ale z budową trasy na Euro 2012 nie zdążymy.

- Wygrał dziś zdrowy rozsądek, ale do rozpoczęcia budowy daleka droga - ocenia Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Jeśli przeciwnicy tej trasy nie odpuszczą, przygotowania mogą potrwać jeszcze nawet trzy lata. Do Euro 2012 może budowę uda się zacząć, ale nic poza tym - twierdzi.
>>> Więcej >>>


13.01.2009r.

Audycja "Warto wiedzieć"

Białołęka - pokrzywdzona, co do możliwości komunikacji z resztą miasta?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił na antenie RDC Wojciech Tumasz , rzecznik SISKOM, radny Białołęki.

Zapraszamy do odsłuchania audycji o problemach komunikacyjnych Białołęki.
>>> Więcej >>>


07.01.2009r.

Trasa "tak", ale nie u mnie

Żeby zdążyć z obwodnicą na Euro 2012, prace powinny już dziś trwać na całej jej długości. Ruszyły tylko na Bemowie. Co z budową reszty dróg? Zablokowali ekolodzy, a także zwykli pieniacze.

OPINIE
Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji

Przygotowania do Euro 2012 powinny być impulsem, który przyspieszy planowaną rozbudowę infrastruktury. Warszawa jej potrzebuje - niezależnie od tego, czy rozegra się tu Euro, Expo, czy olimpiada. Jeśli ruszyła budowa pierwszego odcinka obwodnicy ekspresowej przez Bemowo, to tej inwestycyjnej machiny nie da się już zatrzymać. Przebieg tras jest optymalny, a jego analizowanie kolejny raz nie ma sensu. Planowanie tej obwodnicy trwa od dziesięcioleci. Bo jesteśmy świetni w planowaniu, a kiedy przychodzi do realizacji, wynajdujemy sobie przeszkody. Nadszedł czas, żeby to zmienić.
>>> Więcej >>>


03.01.2009r.

Autobusy na Trasie W-Z będą jeździły po torach

Trasę Łazienkowską autobus pokona 15 minut szybciej niż obecnie. Busy MZA zostaną wpuszczone na tory tramwajowe na moście Śląsko-Dąbrowskim

- W końcu coś się ruszyło, ale jest tego niewiele - twierdzi Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Już w przyszłym roku pasy powinny pojawić się m.in. na Trasie AK, Radzymińskiej i Targowej - dodaje. Przyznaje, że decydenci mają problem z przeforsowaniem tych pomysłów z obawy przed kierowcami prywatnymi.
>>> Więcej >>>


02.01.2009r.

Pobożne życzenia Warszawy

Co zrobić by stolica piękniała, a warszawiakom żyło się coraz lepiej? Mądre głowy z Ratusza wciąż się nad tym głowią, ale nie widzą rzeczy oczywistych

SISKOM proponuje raz jeszcze zweryfikować budżet i przeznaczyć część pieniędzy z budowy Obwodnicy Śródmiejskiej na budowę Nowolazurowej. Powód? - Na obwodnicę trzeba zebrać mnóstwo dokumentacji. Tymczaem więc można by ostrzej ruszyć z Nowolazurową - tłumaczy Jan Jakiel, prezes SISKOM
>>> Więcej >>>


19.12.2008r.

Most Północny zagrożony, obwodnica może ruszać

Miasto pokazało dokładny harmonogram budowy Mostu Północnego. Jest napięty do granic możliwości i optymistycznie zakłada, że wykonawcę przeprawy uda się wybrać do końca tego roku. - Możemy nie zdążyć na Euro 2012! - alarmują członkowie Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.

Problem w tym, że aby ambitny plan się powiódł wykonawca musi zacząć prace na początku przyszłego roku. - Zapas do czerwca 2012 jeszcze jakiś jest, ale już wiadomo, że rozstrzygnięcie przetargu na budowę pierwszego etapu będzie opóźnione - pisze w liście do nas Robert Chwiałkowski z SISKOM-u.
SISKOM stworzył także specjalną mapę drogowych inwestycji w Warszawie i okolicach.
>>> Więcej >>>


10.12.2008r.

Lazurowa: bunt w sieci

Rezygnacja ratusza z budowy ul. Nowolazurowej między ul. Połczyńską a Al. Jerozolimskimi zdenerwowała mieszkańców Włoch, Ursusa i Bemowa. W Internecie powstaje wielka petycja nazwana "aktem rozpaczy".

SISKOM wytyka wiceprezydentowi miasta Jackowi Wojciechowiczowi, że zarezerwował pieniądze na duże inwestycje, które nie mają żadnych szans na realizację przed Euro 2012. – Mogę założyć się o dobrą whisky z prezydentem, że do 2012 roku nie powstanie praski odcinek obwodnicy Śródmieścia między rondem Wiatraczna a Zabraniecką – mówi prezes SISKOM Jan Jakiel.
>>> Więcej >>>


04.12.2008r.

Komunikacyjny horror na Domaniewskiej

Służewiec się korkuje, urzędnicy uważają, że wszystko jest w porządku

Niezależni eksperci z niesmakiem obserwują tę przepychankę. - Biurowce na Służewcu powstają od lat, i to wtedy, przed laty, władze miasta powinny działać - mówi Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.
>>> Więcej >>>


28.11.2008r.

Drogi utknęły w ministerstwie

Odbudowa wiaduktu na ul. Andersa mogłaby zacząć się już dawno, gdyby nie ślimacze tempo rozpatrywania protestów przez Ministerstwo Środowiska. Urzędnicy tego resortu w szufladach przetrzymują dokumentację wielu innych inwestycji drogowych.

Resort zapowiada przyspieszenie procedur poprzedzających inwestycje. Temu ma służyć wydzielenie ze struktur resortu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i 16 regionalnych ośrodków w województwach. Podział nastąpił kilka dni temu.
Na pozytywne efekty pewnie trzeba będzie poczekać. - Efektywność działania zależy od mentalności ludzi. Jeśli nie będzie im zależeć na rzetelnym przygotowywaniu dokumentacji, to nic się nie zmieni - przewiduje Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenie SISKOM, które popiera budowę nowych dróg i rozwój komunikacji.
>>> Więcej >>>


26.10.2008r.

Piękna linia metra, ale niecała

Po trwającej ćwierć wieku budowie pierwszy pociąg wjechał na stację Młociny. Witały go tłumy warszawiaków, dla których zakończenie budowy pierwszej linii było najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w stolicy ostatnich lat.

Gdy emocje opadły, przyszedł czas na dokładniejsze oględziny węzła. Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji zwraca uwagę na filary, które stoją dokładnie naprzeciwko wyjść i wejść na perony po północnej stronie stacji metra. - Czyli tej bardziej obleganej, ze względu na możliwość przesiadki do tramwaju lub autobusu - mówi Tumasz. - Może nie będzie tego problemu w tej chwili, ale za dwa, trzy lata, kiedy trasa mostu Północnego zostanie dociągnięta do węzła Młociny, pasażerów będzie więcej. Na Tarchomin i Białołękę będą kursowały tramwaje.
>>> Więcej >>>


15.10.2008r.

Wylotówka w stronę Gdańska jeszcze później

W bliżej nieokreśloną przyszłość odsuwa się budowa nowej wylotówki w stronę Gdańska. Sąd administracyjny uchylił jeden z kluczowych dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji.

Według Roberta Chwiałkowskiego ze stowarzyszenia SISKOM, które walczy o budowę nowych dróg, drogowcy będą mieli teraz szanse naprawić swój błąd. - Jeśli dalej brnęliby ze swoimi planami, ta trasa nie powstałaby przed rokiem 2020 - uważa. GDDKiA ostatnio skłaniała się ku budowie trasy w pierwotnym przebiegu przez Chomiczówkę i dalej skrajem Puszczy Kampinoskiej. Nie chciała jednak budować na Chomiczówce węzła z planowaną Trasą Mostu Północnego. Zamiast tego powstałoby skrzyżowanie bliżej terenów Huty Warszawy. Tu miałaby się odginać Trasa Mostu Północnego. - Pierwotny wariant z węzłem S7 i Trasy Mostu Północnego na Chomiczówce był najlepszy dla środowiska - ocenia Chwiałkowski.
>>> Więcej >>>


19.09.2008r.

Samochodem nie wjedziesz do centrum

Trzeba usprawnić komunikację, by kierowcom opłacało się zostawić samochody w domu. Jak? Więcej metra, więcej tramwajów.

Zdaniem Jana Jakiela z SISKOM zamiast drogiej budowy metra władze stolicy powiny zastanowić się nad puszczeniem części linni tramwajowych w podziemnym tunelu.
>>> Więcej >>>


16.09.2008r.

Asfalciarz

Jak mądrze walczyć o drogi. Jan Jakiel wymyśla logo: symbol autostrady tworzący trzon litery "A" w słowie "TAK". To zapowiedź stylu, w jakim zamierzają działać: nigdy przeciwko komuś, zawsze za czymś, z pozytywnym programem.

Warszawa, wrzesień 2004 r. Na sesji rady miasta tłum, jakiego dotąd nie widziano. Mieszkańcy protestują przeciwko planom przeprowadzenia obwodnicy przez dzielnicę Ursynów. Mają transparenty z przekreślonym symbolem autostrady. Raptem kilka osób ze środka sali unosi w górę kartki z wielkim napisem "TAK". Najpierw konsternacja, potem buczenie i wyzwiska. Ktoś rzuca "masonami", ktoś "Żydami". Skąd wzięła się ta garstka odszczepieńców, nikt nie wie. Jest wśród niej 24-letni Jan Jakiel, student inżynierii lądowej Politechniki Krakowskiej...
>>> Więcej >>>

Jan Jakiel, Warszawa, sierpień 2008 r.
fot. Wojciech Gadomski


15.09.2008r.

Radio Dla Ciebie

Warszawska komunikacja

"Metro pociąga za sobą ogromne koszty. Na taki wydatek Warszawy nie stać"
O warszawskiej komunikacji, planach i inwestycjach komunikacyjnych, z Janem Jakielem, prezesem SISKOM, rozmawiał Krzysztof Grzesiowski. .
>>> Więcej >>>


15.09.2008r.

Wylotówka do Gdańska utknęła w ministerstwie

Nie ma już żadnych szans na to, by przed Euro 2012 powstała nowa trasa wylotowa z Warszawy w stronę Gdańska. Przez protesty i opieszałość Ministerstwa Środowiska warszawiacy jeszcze długo będą stać w korkach na rogatkach stolicy

- W tym tempie to się u nas wiele nie zbuduje. Dlaczego minister środowiska dopiero latem skierował sprawę do owej komisji? - dziwi się Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które wspiera rozwój infrastruktury transportowej.
>>> Więcej >>>


10.09.2008r.

Droga na Mazury utknie w Nieporęcie

Władze Nieporętu mają dość czekania na rozpoczęcie budowy drogi i w planie zagospodarowania przestrzennego nie ujęli jej fragmentu biegnącego przez ich miejscowość

- Kiedyś TOG zostanie zbudowana, bo jest niezbędna. I będą konflikty społeczne, bo okaże się, że tam gdzie miała być dwupasmówka, stoją domy - mówi Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.
>>> Więcej >>>


07.09.2008r.

Korki: kto ponosi winę?

Wieloletni zastój w inwestycjach drogowych to zdaniem mieszkańców stolicy główna przyczyna korków. Respondenci, którzy wzięli udział w naszym sondażu wskazywali również na prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Specjaliści od ruchu drogowego za jednego z głównych winowajców uznają jednak ekipę Lecha Kaczyńskiego poprzednio rządzącą miastem.
- Na pewno winne są wieloletnie zaniedbania, jednak największy zastój inwestycyjny to okres rządów PiS. Nie ma obwodnic, raczkuje system elektronicznego sterowania ruchem - mówi Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM). - To ludzie prezydenta Kaczyńskiego odłożyli do szuflady system zarządzania ruchem CEZAR, a wzrost cen materiałów budowlanych sprawił, że wiele odłożonych inwestycji jest dziś dwa razy droższych .
>>> Więcej >>>


16.08.2008r.

Młynarska nie dla aut

Tramwaje mają dostać bezwzględny priorytet na ul. Młynarskiej. Urzędnicy rozważają zamknięcie tej ulicy dla samochodów od tej jesieni - dowiedziało się "ŻW".

Propozycję wydzielenia na Młynarskiej tzw. trampasa przedstawiło ratuszowi Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji. Członkowie tej organizacji chcą, żeby samochody nie miały w ogóle wjazdu na odcinek między Płocką a Górczewską. - Dzisiaj tramwaje stoją na Młynarskiej w korku razem z samochodami. W porannym szczycie przejechanie krótkiego odcinka między Płocką a Górczewską zajmuje nawet 20 minut - mówi Robert Chwiałkowski z SISKOM. Na Młynarską mogłyby wjeżdżać tylko auta mieszkańców. Reszta musiałaby jeździć objazdem przez Płocką.
>>> Więcej >>>


05.08.2008r.

Radio Dla Ciebie

Audycja Dzień dobry Mazowsze

Czy elektroniczny system zarządzania ruchem w Warszawie zda swój egzamin?

Porannym gościem RDC był Jan Jakiel - prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM).
>>> Więcej >>>


04.08.2008r.

Augustów: kładki dla pieszych jak ze złota

Z braku pieniędzy zwolniła akcja poprawy bezpieczeństwa pieszych w Augustowie. Zamiast kładek drogowcy wolą budować wiadukt, co do którego nie wiadomo w ogóle, czy się do czegoś przyda.

- Zaskakuje mnie, że drogowcy nie mają pieniędzy na kładki, ale mają pieniądze na budowany, niewykluczone, że zupełnie niepotrzebnie wiadukt nad drogą wojewódzką do Raczek - komentuje zamieszanie wokół kładek Robert Chwiałkowski, z zrzeszającego m.in. inżynierów drogownictwa stowarzyszenia SISKOM.
>>> Więcej >>>


22.07.2008r.

Szybciej przez stolicę

> Świetlne tablice poinformują warszawiaków o korkach
> Inteligentny nadzór ruchu oszczędzi nam czas i pieniądze

Jesteśmy na szarym końcu Europy - mówi Jan Jakiel, ekspert SISKOM
- Wprowadzany system przybliża nas do Europy. Jednak jeszcze daleko nam do innych stolic.
Taki system najlepiej działa w Niemczech, które przodują we wprowadzaniu nowych technologii na drogach.
>>> Więcej >>>


19.07.2008r.

Druga linia metra dopiero w 2015 roku

Ratusz szykuje zastępcze scenariusze na wypadek unieważnienia przetargu na budowę drugiej linii metra. - Ten pociąg już odjechał. Na Euro 2012 nie zdążymy, ale to żadna tragedia - powiedział w piątek Zenon Mikulec, który odpowiada w Metrze Warszawskim za przygotowanie inwestycji

Inny scenariusz podpowiada stowarzyszenie SISKOM, które promuje budowę dróg i rozwój komunikacji. - Najpierw powinno się ogłosić przetarg na projekt, a potem na budowę. Tak będzie taniej.
>>> Więcej >>>


15.07.2008r.

Lokalna autostrada nad Rospudą

To nie obwodnica Augustowa, a jedynie jej podłączenie do drogi wojewódzkiej - tak drogowcy tłumaczą prace budowlane prowadzone na skraju obszaru Natura 2000. Autostradowy węzeł na krzyżówce z lokalną jezdnią to idiotyzm - ripostują ekolodzy.

- To kpina z opinii publicznej i marnowanie pieniędzy podatników. Przecież mowa o krzyżówce z drogą wojewódzką. Tam ruch jest niewielki. Wystarczyłoby zwykłe rondo, a tymczasem powstaje kosztowny bezkolizyjny węzeł z kilkusetmetrowymi nasypami prowadzącymi prosto do chronionego lasu - komentuje inż. drogownictwa Jan Jakiel, który przy okrągłym stole reprezentował organizacje pozarządowe. Jest współautorem propozycji przebiegu obwodnicy omijającego torfowiska Rospudy.
>>> Więcej >>>


12.07.2008r.

Państwo drogowców nad doliną Rospudy

Za nic mając ustalenia rządu, drogowcy w najlepsze budują tę część obwodnicy Augustowa, która determinuje jej przebieg przez chronione bagna Rospudy.

- Buduje się głównie tam, gdzie prac w ogóle miało nie być. Na dwukilometrowym odcinku trasy między fragmentem wspólnym a granicą terenów chronionych nieopodal miejscowości Mazurki - alarmuje Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które zabiega o to by obwodnicę wybudować poza torfowiskami Rospudy.
>>> Więcej >>>


10.07.2008r.

Wróćmy do nocnych tramwajów

> Część autobusów przewozi w nocy tylko powietrze
> Sieć nocnych połączeń można usprawnić

Czy nocny transport w stolicy da się usprawnić? Eksperci twierdzą, że tak.
- Skoro metro może jeździć co 15 minut, to czemu nie nocne? Przynajmniej w weekendy odciążyłoby to najbardziej zatłoczone autobusy - mówi Jan Jakiel, ekspert SISKOM-u.
>>> Więcej >>>


26.06.2008r.

Białołęka walczy o most Krasińskiego

Bez tej przeprawy wschodnia część dzzielnicy udusi się w korku podczas remontu mostu Grota-Roweckiego - przekonują białołęccy radni.

- Most Krasińskiego jest potrzebny. Trzeba unieważnić przetarg na drugą linię metra i ogłosić dwa nowe: na projekt i wykonawcę. Jeśli miasto nie będzie obstawało przy skończeniu metra przed Euro 2012, ceny będą niższe - uważa Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


21.06.2008r.

Nieczytelny podpis minister wstrzymał obwodnicę

Nieczytelny podpis byłej minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej zatrzymał w sądzie budowę obwodnicy Warszawy. Teraz nie ma już co marzyć, że przed Euro 2012 stolica zyska wygodną wylotówkę w stronę Ukrainy

- Ten wyrok pokazuje, że w Polsce nic nigdy nie da się zbudować. W każdej dokumentacji znajdzie się jakiś błąd formalny - narzeka Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które promuje budowę dróg i rozwój komunikacji.
>>> Więcej >>>


19.06.2008r.

Most Północny: start budowy w tym roku?

Mieszkańcy Białołęki wreszcie doczekają się nowej przeprawy przez Wisłę.

Nowa przeprawa połączy Bielany z Białołęką. Na skrzyżowaniu Modlińskiej z Trasą powstanie rondo. Modlińska, która zostanie zmodernizowana, pobiegnie bezkolizyjnie nad Trasą.
- To duży błąd - twierdzi Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM. - Byłoby lepiej, gdyby Modlińska biegła dołem, a Trasa górą - dodaje.
>>> Więcej >>>


09.05.2008r.

Trasa mostu do poprawy!

Ostatnia sesja rady dzielnicy Targówek dała wyraz wątpliwościom dotyczącym rzeczywistej płynności przeprawy przez projektowany most Krasińskiego w kierunku ul. Budowlanej.

Rada Targówka poparła także wnioski Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM), które zaproponowało zaprojektowanie estakad zarówno nad ulicą Jagiellońską, jak i nad Odrowąża, a także przekształcenie skrzyżowań z tymi ulicami w skrzyżowania z tzw. wyspą centralną, co pozwoli na lepsze przenie-sienie relacji lewoskrętnych.
>>> Więcej >>>


05.05.2008r.

Nowa trasa przez Pragę

Drogowcy poszukują projektanta ul. Tysiąclecia, między rondem Żaba i Grochowską. Trasa odciąży ul. Grochowską i Targową. Ratusz obiecuje, że powstanie do końca 2011 roku. Zobacz, którędy ma iść nowa praska arteria.

Szacujemy, że budowa ul. Tysiąclecia potrwa nie dłużej niż do końca 2011 roku – mówi rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Małgorzata Gajewska.
Czy to realny termin?
– Z technicznego punktu widzenia nie widzę przeszkód – mówi Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. – Największym zagrożeniem dla terminu nie będzie sama budowa, tylko przygotowania do niej. Harmonogram może się wywrócić z powodu papierologii.
>>> Więcej >>>


29.04.2008r.

Urzędnicy czekają, aż Służew totalnie się zatka

Ratusz nie ma pieniędzy na budowę tunelu pod Doliną Służewiecką, ale też wzbrania się przed postawieniem tańszych estakad, przeciwko którym protestuje miejscowy proboszcz. - Odkładanie inwestycji grozi zapaścią komunikacyjną na Mokotowie i Ursynowie - ostrzegają eksperci

- Już teraz korki są tam ogromne. Za cztery lata ulica może się totalnie zatkać. Wszystko przez to, że w 2012 r. ma być gotowa pierwsza część Południowej Obwodnicy Warszawy od autostrady do ul. Puławskiej. Wszyscy, którzy będą chcieli z niej zjechać w kierunku Pragi, będą zmuszeni pojechać właśnie Doliną Służewiecką - ostrzega Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


25.04.2008r.

Nowa trasa na Targówek

Niezależni specjaliści walczą o tramwaj, który połączyłby rondo Wiatraczna z Targówkiem Przemysłowym i pojechał nowo projektowaną trasą.

Pętla przy rondzie Wiatraczna jest bez sensu - uważa stowarzyszenie SISKOM. - Przenieśmy ją na Targówek. Praga tylko na tym zyska.
>>> Więcej >>>


21.04.2008r.

Trasy szybkiego ruchu przyciągną deweloperów

Powstanie autostrady A2 i systemu obwodnic na odcinku między Żyrardowem a Warszawą przyciągnie na te tereny inwestycje budowlane – uważają pośrednicy w obrocie nieruchomościami

– Poprawa komunikacji Warszawy z tymi miejscowościami z pewnością spowoduje wzrost cen na rynku nieruchomości i zwiększenie zainteresowania deweloperów tymi terenami – mówi Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>




04.04.2008r.

Mieszkańcy żądają stacji metra Muranów

> Starówka ma kiepskie połączenie z resztą miasta
> Ratusz: stacji nie będzie, mamy pilniejsze wydatki


Potrzebę wybudowania stacji potwierdzają też eksperci od komunikacji.
- Odległość między stacjami Ratusz Arsenał a Dworzec Gdański jest zbyt duża, wynosi ok. 1,5 km. W środku powinna znaleźć się jeszcze jedna stacja - mówi Jan Jakiel, członek Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


31.03.2008r.

Pokrojona stolica szansą dla deweloperów

Przy planowanych trasach ekspresowych pojawia się coraz więcej osiedli. Deweloperzy stawiają sprawę jasno: dogodny dojazd przede wszystkim.

– Zdarza się jednak, że realizowane inwestycje obudowują w zastraszającym tempie rezerwy terenu przeznaczone pod budowę tras ekspresowych. Wiele osiedli powstaje zbyt blisko planowanych dróg, a budynki są zbyt wysokie, by je skutecznie ochronić przed hałasem. To staje się poważnym problemem, bo inwestor odpowiedzialny za budowę danej drogi będzie miał dwie możliwości: budowę kosztownych tuneli albo wyburzanie budynków, bo tunel nie zawsze jest możliwy do wykonania. Tymczasem w Warszawie marnuje się wiele hektarów ziemi idealnej pod zabudowę mieszkaniową. Wiąże się to z tym, że wciąż brakuje planów miejscowych, często nieuregulowane są również sprawy własności – podkreśla Robert Chwiałkowski, sekretarz Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>




31.03.2008r.

Puławska: Aleja płaczu kierowców... i pasażerów, którzy nie dojadą tramwajem do Piaseczna

Maleją szanse na poprowadzenie linii tramwajowej do Piaseczna. Zakon bonifratrów sprzedał prywatnemu inwestorowi teren dawnej zajezdni trolejbusowej w Piasecznie. Bez tej działki nowe połączenie Warszawy z Piasecznem prawdopodobnie nie powstanie.
Jednym z rozważanych wariantów może być pomysł przedłużenia linii metra z Kabat do Piaseczna lub budowa linii Szybkiej Kolei Miejskiej.
- Te pomysły to futuryzm. Ten z przedłużeniem metra przez Józefosław raczej nie ma szans realizacji, bo ratusz zarzucił go w zeszłym roku - mówi Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


14.03.2008r.

Biletowy bałagan

- Podwyżka cen biletów to bubel prawny - ocenia opozycja. Ratusz twierdzi, że wszystko jest w porządku. Gapowicz ma pretekst do niepłacenia kar i sądowych batalii z miastem.

Michał Suliborski Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji

Projekt uchwały podnoszącej ceny biletów został profesjonalnie przygotowany od strony merytorycznej, ale od politycznej - po amatrosku.
>>> Więcej >>>


10.03.2008r.

Czy bonifratrzy zablokują tramwaj do Piaseczna?

W tym miesiącu rozstrzygną się losy planowanej linii tramwajowej do Piaseczna. Nie wiadomo, czy zostanie zbudowana, bo teren dawnej zajezdni trolejbusowej w Piasecznie, bez której linia nie powstanie, od sierpnia zeszłego roku przeszedł na własność Zakonu Szpitalnego św.Jana Bożego, czyli bonifratrów. Jeśli zakon sprzeda ziemię prywatnym inwestorom, planowana od wielu lat linia łącząca Warszawę z Piasecznem straci szansę na realizację.
- Ziemia została przekazana zakonowi na podstawie decyzji komisji ds. zwrotu mienia Kościoła katolickiego przez MSWiA bez udziału urzędników. Zarówno Rada Warszawy, jak i władze Piaseczna negatywnie odniosły się do tej decyzji - tłumaczy Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


05.03.2008r.

W Śródmiesciu powstanie automatyczny parking

Michał Suliborski - Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM

W centrum automatyczne garaże to konieczność. Może wreszcie pozwoli to pozbyć się aut z chodników.
>>> Więcej >>>


04.03.2008r.

Obwodnicą przez Pragę i Targówek

Ruszyła walka o kontrakt na projekt trasy nad Olszynką Grochowską i w wykopie pod Radzymińską. W 2009 r. ma zacząć się budowa tunelu pod rondem Wiatraczna. Ratusz nie zdąży przed Euro 2012.

Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji zwraca uwagę na niedociągnięcia w koncepcji praskiej obwodnicy. Jeśli drogowcy nie zmienią swoich założeń, zabraknie bezkolizyjnego przejazdu od strony Radzymińskiej w kierunku ul. Starzyńskiego i ronda Starzyńskiego (kierowcy będą mogli pojechać estakadą tylko do ul. Odrowąża; żeby skręcić w Starzyńskiego, będą stawać na czterech światłach).
>>> Więcej >>>


23.02.2008r.

Zobacz gdzie postoisz w korku - Oto najruchliwsze trasy miasta

Fakt dotarł do najnowszych badań dotyczących natężenia ruchu w porannym szczycie. Dzięki temu dowiesz się, które miejsca omijać.
Prawie 2 mln pojazdów! Tyle samochodów przemieszcza się w ciągu doby po Warszawie. Największy ruch jest w godzinach porannego szczytu na moście Grota-Roweckiego. Przez ten niewielki odcinek potrafi wtedy przejechać blisko siedem tysięcy aut na godzinę.


Robert Chwiałkowski (43 l.), ekspert ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji potwierdza wyliczenia ZDM-u. - W samej stolicy natężenie ruchu wynosi blisko 2 mln samochodów na dobę. Tylko na trasach wylotowych codziennie porusza się około 600 tys. pojazdów.
>>> Więcej >>>


19.02.2008r.

Dwa miliardy za trasę na Bemowie

Po latach protestów rusza budowa ekspresowej drogi przez Bemowo.

Pierwszą łopatę pod tę budowę wbito we wrześniu w ramach happeningu. Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji przypomniało urzędnikom, że już w latach 90 XX w. obiecali zbudowanie obwodnicy najpóźniej ... do 2007 roku.
>>> Więcej >>>


18.02.2008r.

Radio Dla Ciebie

Audycja Dzień dobry Mazowsze

Gościem Roberta Łuchniaka w Radiu dla Ciebie był Jan Jakiel - prezes Siskomu - Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


15.02.2008r.

Stolica bez obwodnicy na Euro

W 2012 roku Warszawa będzie połączona drogami ekspresowymi z Gdańskiem, Krakowem, Białymstokiem i Lublinem. Szkoda tylko, że przed mistrzostwami nie powstanie jej południowa obwodnica.

Z Michałem Suliborskim ze Stowarzyszenia Integracji Społecznej Komunikacji rozmawia Piotr Szymaniak.
-Mam cichą nadzieję, że jeśli uda się doprowadzić do tego, aby odcinek autostrady A1 z miejscowości Nowe Mazy do Torunia wybudować w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, to zarezerwowane na tamtą budowę środki można by przeznaczyć na budowę obwodnicy.
>>> Więcej >>>


31.01.2008r.

Zagłosuj w sprawie podwyżki

Warszawiacy mogą się wypowiedzieć na temat ewentualnych podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. I choć ankietę przygotowali społecznicy, to zarówno ZTM, jak i radni obiecują, że wezmą pod uwagę wyniki badań.

Z jakich rodzajów biletów ZTM najczęściej korzystasz? Czy jesteś za podwyżką cen, czy przeciw? A jeśli za, to na co powinny pójść pieniądze z podwyżki? Te i parę innych pytań zadało warszawiakom Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM. Ankietę przez dwa tygodnie można znaleźć na stronie www.siskom.waw.pl/bilety-ankieta.htm.
>>> Więcej >>>


23.01.2008r.

Powstanie trasy AK do autostrady zmniejszy korki

Wojciech Tumasz - Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM

Cieszę się, że zacznie się budowa trasy do autostrady. Na pewno spowoduje utrudnienia dla mieszkańców, ale potem tylko na tym zyskają. Zmniejszą się wreszcie korki w alei Prymasa Tysiąclecia. Luźniej zrobi się również w Al. Jerozolimskich.
>>> Więcej >>>


17.01.2008r.

Trasa Świętokrzyska dotrze na Pragę-Północ

Planowana trasa ożywi most Świętokrzyski
Do Ząbek będzie można wkrótce jechać tramwajem


Władze miasta wracają do pomysłu budowy Trasy Świętokrzyskiej. Takie plany ratusz miał już w momencie budowy mostu Świętokrzyskiego, ale po oddaniu przeprawy do użytku sprawa ucichła.
- Ta inwestycja jest miastu absolutnie niezbędna - mówi Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


05.01.2008r.

Stolica się rozpędzi, ale najpierw postoi w korkach

Na ten rok urzędnicy zaplanowali ponad 200 uciążliwych inwestycji. Warszawiaków czekają więc tasiemcowe korki. Stać będziemy z powodu budowy obwodnicy, metra, wymiany rur i remontów dziurawych ulic. Taka jest cena za boom inwestycyjny

- Korki są nie do uniknięcia, ale nie można już zwlekać - ocenia Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Dla Warszawy najważniejsze powinny być inwestycje drogowe dwóch typów. Po pierwsze odbudowa rozsypujących się wiaduktów. Po drugie, trasy obwodowe.
>>> Więcej >>>


21.12.2007r.

Bazar czy ekspresówka

Targowisko koliduje z trasą szybkiego ruchu
Hale kupieckie będą odcięte od parkingów


- Na terenie przy ul.Radzymińskiej, który miasto zaproponowało kupcom, od wielu lat jest przewidziana budowa najważniejszej arterii komunikacyjnej Pragi: Trasa Olszynki Grochowskiej - mówi Tomasz Kret, ekspert ds. transportu ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


19.12.2007r.

Tunelami w stronę Arkadii i Okęcia

Warszawiacy nie będą stać już w korkach na Słonimskiego, Towarowej, Okopowej i placu Zawiszy

Nie wiadomo, kiedy zacznie się planowana inwestycja. Na pewno nie wcześniej, niż za 2 lata. Tymczasem niezależni eksperci już teraz krytykują niektóre rozwiązania Apii.
- Tunel pod placem Zawiszy w stronę centrum? A po co? - dziwi się Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM. - To jest wyrzucanie pieniędzy w błoto!
>>> Więcej >>>


18.12.2007r.

Miliardy na trasę przez Bemowo

Na początku 2008 r. ruszy budowa dziesięciokilometrowej drogi ekspresowej za astronomiczną kwotę 2,1 mld zł. Tak drogiej trasy w Polsce jeszcze nie ma

Szef GDDKiA Zbigniew Kotlarek ogłosił, że komisja przetargowa uznała za najkorzystniejszą ofertę konsorcjum firm Budimex-Dromex, Strabag, Mostostal Warszawa i Warbud - 2,1 mld zł.
Decyzję GDDKiA chwali Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji popierające budowę tras ekspresowych. - Urzędnikom zajęło to niestety sporo czasu, ale w końcu poszli po rozum do głowy - ocenia Michał Suliborski z SISKOM. - Z powodu wzrostu cen na rynku szansa na uzyskanie niższej oferty w drugim przetargu była zerowa.
>>> Więcej >>>


08.12.2007r.

Nie zdążymy z drogami na Euro

Przez wiele lat Warszawa będzie placem budowy
Część obwodnic powstanie dopiero po mistrzostwach


Warszawa prawdopodobnie nie zdąży z wybudowaniem dróg ekspresowych i obwodnic na Euro 2012, bo już teraz poważnie opóźnia się ich realizacja - wynika z analiz specjalistów od komunikacji ze stowarzyszenia SISKOM. Specjaliści obawiają się, że kibice przybywający do naszej stolicy na mecze mistrzostw Europy zastaną kompletnie rozkopane i zakorkowane miasto.
>>> Więcej >>>


07.12.2007r.

Skrzyżowanie Domaniewskiej z Postępu to węzeł gordyjski - czytaj ...

Komentarz Wojciecha Tumasza: Miasto powinno było zareagować dużo wcześniej

Dylematów typu kto ma modernizować drogę lub postawić światła na skrzyżowaniu Postępu z Domaniewską - miasto, czy developer - można byłoby uniknąć, gdyby miasto wcześniej zareagowało na to, co się dzieje na Służewcu i nie dopuściło do chaotycznej zabudowy bez usprawnienia układu drogowego tego rejonu miasta.
>>> Więcej >>>


05.12.2007r.

Wrócą zielone strzałki

Będzie można skręcać w prawo na czerwonym
Resort zmieni przepisy już w przyszłym roku


- Jestem wielkim zwolennikiem tej zmiany - mówi Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołeczej Komunikacji SISKOM - Nowe przepisy muszą być jednak na tyle jasne, by inżynierowie ruchu nie mogli ich dowolnie interpretować, jak do tej pory - tłumaczy. - W przeciwnym wypadku powstanie kolejny bubel prawny. SISKOM wnioskuje właśnie o zainstalowanie strzałek u zbiegu al.Wilanowskiej, Witosa i Dolinki Służewieckiej.
>>> Więcej >>>


29.11.2007r.

Rok Gronkiewicz_Waltz: drogi w remontach i początki reform

PiS krytykuje prezydenta stolicy za zaniechania
Eksperci chwalą za porządkowanie dróg i komunikacji


Mija rok od wyboru Hanny Gronkiewicz-Waltz na prezydenta stolicy. Przeciwnicy polityczni zarzucają jej zaniechania, ona sama uważa, że to był rok remontów i inwestycji
- Faktycznie zrobiono dużo - przyznaje Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (zrzesza ekspertów od drogownictwa). - Choć większość inwestycji, np. remont Al.Jerozolimskich, przygotowano w ostatnim roku rządów PiS w stolicy, to wiele trzeba było poprawić lub przyspieszyć.
>>> Więcej >>>


27.11.2007r.

Tramwajem z Dworca Wschodniego do Ząbek

Podróż z Ząbek na Pragę może trwać 17 minut
Władze gminy szukają pieniędzy na budowę linii


Władze podwarszawskich Ząbek chcą, by mieszkańcy miasta dojeżdżali do Warszawy tramwajem. Skróciłoby to czas ich podróży do stolicy i z powrotem nawet o kilka godzin. Teraz kierowcy podróżujący tą trasą stoją w gigantycznych korkach. Koncepcję przedłużenia linii tramwajowej ze stolicy do Ząbek opracowała już firma TransEko, pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM
>>> Więcej >>>


23.11.2007r.

Radio Dla Ciebie

Audycja TAK i NIE
Tematem audycji jest Obwodnica Śródmieścia w Warszawie

Gośćmi Roberta Łuchniaka są członkowie Zarządu SISKOM - Jan Jakiel i Michał Suliborski 6,78 MB


15.11.2007r.

Brak zielonych strzałek blokuje Warszawę

Zarząd Dróg Miejskich na polecenie miejskiego inżyniera ruchu stopniowo likwiduje zielone strzałki, które zezwalają na warunkowy skręt w prawo na skrzyżowaniach.

Specjaliści są zdania, że strzałki są niezbędne. - To jest oczywiste. Niestety, żeby strzałki wróciły na skrzyżowania, trzeba zmienić prawo - mówi Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji
>>> Więcej >>>


06.11.2007r.

Garby na ulicach nie przeszkadzają jedynie piratom

"Leżący policjanci", czyli progi, które drogowcy instalują na ulicach, sprawiają więcej kłopotów, niż przynoszą korzyści. Stają się też zmorą tych, którzy mieszkają w ich pobliżu.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że instalację garbów wymuszają na władzach dzielnic kierowcy, którzy jeżdżą za szybko.
- Sam znak informujący o ograniczeniu prędkości powinien załatwić sprawę - mówi Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. Ale same znaki nie wystarczają niektórym kierowcom.
>>> Więcej >>>


25.10.2007r.

Nowe estakady na ul. Marsa

Dobra wiadomość dla tysięcy kierowców jadących każdego dnia z rejonu Nieporętu, Zielonki, Ząbek i Rembertowa do centrum Warszawy. Na skrzyżowaniach Żołnierskiej i Marsa powstaną dwie estakady, które ułatwią ruch.

Miasto tym razem postanowiło przy modernizacji trasy posłuchać także organizacji społecznych. Dopiero potem zleciło zaprojektowanie drogi. Na wniosek Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM bezkolizyjne stanie się więc skrzyżowania Żołnierskiej i Czwartaków.
>>> Więcej >>>


24.10.2007r.

Rospuda jednak ocaleje

Spór drogowców i mieszkańców Augustowa z ekologami w końcu zostanie zakończony. Via Baltica nie przetnie cennych torfowisk, a Augustów dostanie wymarzoną obwodnicę nieingerująca w chronione obszary.

Nowy przebieg Via Baltica opracowali specjaliści na zlecenie Platformy Obywatelskiej. To element większego projektu, który nazwano Narodowym Programem Wielkiej Budowy.
- Trasa pobiegnie przez Łomżę i Ełk - mówi Dziennikowi współtwórca projektu inż. Jan Jakiel.
Autorami całego programu budowy sieci komunikacyjnej w Polsce, na który powołują się politycy PO, są m.in. inżynierowie ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


19.10.2007r.

Wyborcza walka z metrem w tle

Działacze warszawskiego PiS-u chcą zmienić trasę drugiej linii metra, którą zatwierdził już ratusz.

- To kabaret i traktowanie wyborców jak kretynów - mówi poirytowany Janusz Piechociński, były szef sejmowej komisji ds. infrastruktury. Dodaje, że to przecież w czasie rządów PiS-u ustalono obecny przebieg drugiej linii metra.
- Głupota, głupota i jeszcze raz głupota - wtóruje Piechocińskiemu Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. Przypomina, że eksperci już dawno odrzucili taką koncepcję jako niemożliwą do wykonania. Poza tym zmiana trasy drugiej linii metra pociągałaby za sobą ponowne ubieganie się o decyzję lokalizacyjną, decyzję środowiskową i zamówienie nowego studium wykonalności inwestycji.
>>> Więcej >>>


15.10.2007r.

Jak wojewoda kandydat do Senatu gra w trasy

Gdzie się zatrzyma, tam obiecuje, że nowa wylotówka z Warszawy w stronę Gdańska znajdzie się w innym miejscu. W ten sposób wojewoda Jacek Sasin chce dojechać do Senatu jako kandydat PiS

Działacze stowarzyszenia SISKOM, które popiera budowę dróg ekspresowych, są zdziwieni, że wojewoda nadal forsuje plany zagrażające przyrodzie. - Ani wariant koło rezerwatu Łosiowe Błota, ani ten nad Wisłą nie są możliwe do zrealizowania ze względów przyrodniczych - uważa Robert Chwiałkowski z SISKOM-u.
>>> Więcej >>>


21.09.2007r.

Radio Dla Ciebie

Audycja TAK i NIE

Gośćmi Roberta Łuchniaka są członkowie Zarządu SISKOM - Jan Jakiel i Michał Suliborski


12.09.2007r.

Trasa przez Bemowo za ponad 2 mld zł

Gigantyczną kwotę zapłacą podatnicy za przedłużenie Trasy AK przez Bemowo do autostrady. W ciągu pięciu lat analiz i zmagania się z protestami cena wzrosła z 300 mln do ponad 2 mld zł

- Niestety, taniej nie będzie. Tak to jest, kiedy trzeba się zmagać z setkami protestów, które wciąż opóźniają inwestycje. Kosztują one coraz więcej i nie wystarcza pieniędzy na inne drogi - ocenia Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM. To grupa warszawiaków, którzy popierają budowę tras wokół stolicy. Na początku września urządzili happening, żeby zdopingować urzędników do rozpoczęcia budowy dwupasmówki przez Bemowo.
>>> Więcej >>>


03.09.2007r.

Popędzają urządników - budujcie obwodnice

Dotąd najgłośniej protestowali przeciwnicy nowych dróg w Warszawie. W niedzielę z transparentami wyszli ci, którzy uważają, że ważne trasy powstają za wolno

- Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni opóźnieniami w rozbudowie warszawskiego systemu komunikacyjnego - mówił Jan Jakiel, prezes stowarzyszenia SISKOM. Założyli je forowicze z portalu Gazeta.pl. Najmłodszy ma 18 lat, najstarszy ponad 70 - studenci, inżynierowie, informatycy, historyk. Początkowo zajmowali się odpowiadaniem na komentarze osób, które krytykowały plany drogowców. Z czasem stwierdzili, że protesty powstają z niewiedzy. Zaczęli zdobywać materiały w urzędach. I tak na stronie www.siskom.waw.pl powstał ogólnodostępny serwis z bardzo dokładnymi mapami planowanych dróg.
>>> Więcej >>>


03.09.2007r.

Happening miłośników komunikacji

Symboliczny kamień węgielny pod budowę trasy, która ma połączyć aleję Prymasa Tysiąclecia z autostradą, wmurowali wczoraj sympatycy stołecznego transportu.

Na parkingu TIR na tyłach Powązek działacze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM i Forum Rozwoju Warszawy zorganizowali happening mający uświadomić władzom, że nie wolno dłużej czekać z budową dróg.
>>> Więcej >>>


03.09.2007r.

Trasa AK budowana, ale na niby

Warszawiacy popierający powstanie ekspresowej obwodnicy wyręczyli nieudolnych urzędników i wczoraj sami rozpoczęli "budowę" trasy przez Bemowo

Organizatorzy akcji, Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM), wbili pierwszą łopatę i zakopali w ziemi kamień węgielny z wycinkami prasowymi sprzed lat, w których urzędnicy obiecują, że obwodnica powstanie do końca 2007 r. Do tej pory drogowcy nie znaleźli nawet wykonawcy na jej pierwszy odcinek. Nie wiadomo, czy kierowcy pojadą nim przed Euro2012.
>>> Więcej >>>


01.09.2007r.

Wzniosą toast za trasę AK

Wbicie pierwszej łopaty pod budowę Trasy AK, wmurowanie kamienia węgielnego, składającego się z artykułów prasowych zapowiadających powstanie drogi, uroczyste przemówienia i toast szampanem bezalkoholowym. Tak będzie wyglądał niedzielny happening Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.

Skąd pomysł na taką nietypową akcję?– Słyszymy tylko kolejne obietnice, że drogi będą budowane – tłumaczy Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia. – Trasa AK miała powstać w tym roku. Chcemy pokazać, że jest duża grupa ludzi, którzy wspierają budowę dróg. Głośni są tylko protestujący ekolodzy, a nam zależy na budowie obwodnic i na tym, żeby w Warszawie nie było tak głośno i powietrze nie było takie zanieczyszczone.
>>> Więcej >>>

Ząbkowska Gazeta Samorządowa

30.04.2007r.

199 - Nowa linia autobusowa w Ząbkach od 28 kwietnia

Kwestia rozwoju komunikacji w Ząbkach dla Burmistrza Roberta Perkowskiego była zawsze bardzo ważnym tematem.

W styczniu br. Burmistrz zaprosił na robocze spotkanie Pana Tomasza Kreta oraz innych przedstawicieli stowarzyszenia SISKOM. Właśnie na tym spotkaniu powstał pomysł stworzenia nowej linii autobusowej, którą obecnie nazwano 199. Burmistrz zaprosił przedstawicieli tegoż stowarzyszenia z uwagi na ich duże doświadczenie i społeczną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych.
>>> Więcej >>>


05.04.2007r.

Obwodnica przy lotnisku z poślizgiem

W tunelu, wykopie czy całkiem gdzie indziej? Którędy puścić południową obwodnicę Warszawy, żeby nie kolidowała z nowym pasem startowym na Okęciu - zastanawiają się drogowcy. Inwestycji grozi przez to kolejne opóźnienie

Dziwię się, że poprzednie władze zleciły takie projektowanie drogi, które uniemożliwiało w przyszłości rozbudowę lotniska - mówi wiceminister transportu Eugeniusz Wróbel.
Decyzję ministerstwa krytykuje Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Często jest tak, że przychodzi nowa władza i wymyśla nowe koncepcje. Właśnie przez to są kolejne opóźnienia. Południową obwodnicę trzeba budować jak najszybciej. Zamiast powiększać lotnisko na Okęciu, lepiej szybko zarezerwować grunt pod nowe poza Warszawą - uważa.
>>> Więcej >>>


05.04.2007r.

Minister Szyszko myśli wyłącznie o sobie

Jan Jakiel - prezes Stowarzyszenia SISKOM:
Sugestia pana ministra Szyszki, by władze poszczególnych gmin opracowały nowy projekt Wschodniej Obwodnicy Warszawy, jest nie do przyjęcia. Odsuwa tylko inwestycję w czasie. Samorządy czy organizacje pozarządowe nie są od wykonywania projektów dróg o znaczeniu krajowym - ani budowlanych, ani wykonawczych.
>>> Więcej >>>


04.04.2007r.

Szyszko nie decyduje już o obwodnicy (Wschodniej Obwodnicy Warszawy)

Szef resortu środowiska Jan Szyszko zostanie pozbawiony przez premiera RP Jarosława Kaczyńskiego prawa do decyzji, czy odsunąć planowaną wschodnią obwodnicę Warszawy od Wesołej. Wniosek o odsunięcie Szyszki złożyła do Kancelarii Premiera ponad miesiąc temu burmistrz Halinowa Jolanta Damasiewicz.

Wczoraj do kilkunastu ministerstw i miejskich urzędów trafiło oświadczenie ze sprzeciwem wobec budowy trasy przez Halinów, podpisane m.in. przez polityków PiS: posłów Mariana Piłkę i Henryka Kowalczyka oraz senatora Henryka Górskiego.
-Żona ministra jest radną w Wesołej, a Jan Szyszko nie chce zawieść jej wyborców i swoich sąsiadów. To prywata w czystej postaci - uważa Robert Chwiałkowski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, które zainicjowało zbieranie podpisów pod oświadczeniem.
>>> Więcej >>>


27.03.2007r.

12 prac dla nowego dyrektora ZDM

Nowego szefa warszawskich drogowców czeka herkulesowe zadanie

- Szef ZDM musi być przede wszystkim menedżerem, który poradzi sobie z zarządzaniem tak dużą liczbą projektów i przetargów. A sztuką jest nie zacząć remont, tylko go w terminie skończyć - komentuje Robert Chwiałkowski (43 l.) ze Dtowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


22.03.2007r.

Grupa trzymająca protesty

- Trasy są potrzebne, ale nie pod naszymi oknami - mówią protestujący (pseudoekolodzy)

- Nie podrzucać dróg sąsiadom (mówi SISKOM)
Do 2004 roku w publicznej debacie dominowali przeciwnicy obwodnicy. Wtedy pojawiła się jednak przeciwwaga: powstało Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM), które promuje budowę obwodnicy Warszawy (przeciwnicy złośliwie nazywają je przybudówką GDDKiA).
-Dyskusji nie powinni zdominować ludzie przebierający się w szaty ekologów tylko po to, żeby pozbyć się planowanej trasy ekspresowej spod swojego okna - mówi Michał Suliborski z SISKOM.
>>> Więcej >>>


14.03.2007r.

Którędy pójdzie Wschodnia Obwodnica Warszawy?

Minister środowiska ma czas do 8 kwietnia na ponowne rozpatrzenie argumentów i zmianę swojego postanowienia, w którym popiera przebieg Wschodniej Obwodnicy Warszawy w wariancie W3, czyli przez gminę Halinów.

Jak piszą na swojej stronie internetowej członkowie Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacj (SISKOM):
Naszym zdaniem wariant samorządowy W3 jest całkowiecie nie do przyjęcia gdyż:
- Brak jest uzasadnienia ekonomicznego i ruchowego dla realizacji tego wariantu.
- Przebieg trasy jest najdłuższy (dłuższy o 50% w stosunku do innych), a co za tym idzie koszty budowy są największe.
- WOW nie była nigdy planowana w tym przebiegu, ingeruje w prawa nabyte mieszkańców Okuniewa, Sulejówka, Halinowa.
- Wariant W3 najbardziej ingeruje w tereny cenne przyrodniczo - jest najmniej ekologiczny. Przechodzi przez środek siedlisk łosi i odcina drogę migracji zwierząt.

>>> Więcej >>>


09.03.2007r.

Bezkolizyjny Służewiec

15 minut, a nie godzinę zajmie jazda miejską obwodnicą. Pozwolą na to bezkolizyjne węzły między Al.Jerozolimski a trasą Siekierkowską

Zdaniem Wojciecha Tumasza, niezależnego specjalisty ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM, nie trzeba wielkiej filozofii, by wiedzieć, co należy zrobić na tej trasie.
>>> Więcej >>>


06.03.2007r.

Via Rospuda

O estakadzie nad Rospudą i kilometrach międzynarodowej drogi E67, łączącej wielki węzeł komunikacyjny w Pradze z Helsinkami, rozmawia dzisiaj pół Europy. O co w tym wszystkim naprawdę chodzi?

Proekologiczna alternatywa to obwodnica, obchodząca od zachodu Augustów, Dolinę Rospudy i za jednym zamachem Suwałki. Jej długość to mniej więcej te same 41 km.
>>> Więcej >>>


26.02.2007r.

Za i przeciw alternatywnej trasie obwodnicy Augustowa

Czy popierana przez ekologów wersja obwodnicy omijająca Dolinę Rospudy to tylko "kreska na mapie" - jak ocenia ją rzecznik Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Jan Jakiel, inżynier budownictwa, członek stowarzyszenia SISKOM, autor alternatywnego wariantu obwodnicy Augustowa:
Nie jest prawdą, że w naszym wariancie trzeba będzie wysiedlić 11 wsi, ani to, że odcinamy ludzkie domy od pól. Wytyczyliśmy przepędy dla bydła oraz drogi dojazdowe i przelotowe, które pozwolą mieszkańcom dostać się na drugą stronę.
>>> Więcej >>>


22.02.2007r.

Ominięcie Doliny Rospudy zajęłoby 3 lata?

Rząd nie rezygnuje z budowy obwodnicy Augustowa.

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) opracowało raport o budowie trasy w wariantach proponowanych przez GDDKiA i ekologów. Trasa ekologów to 30-kilometrowy odcinek od podsuwalskiego węzła Lotnisko do skrzyżowania z drogą nr 16 w Augustowie, omijający chronioną dolinę.
>>> Więcej >>>


10.02.2007r.

Obwodnica Augustowa przetnie Dolinę Rospudy

Obrońcy przyrody liczą już tylko na Komisję Europejską

Jan Jakiel
prezes organizacji SISKOM wspierającej budowę autostrad:

Do tej sprawy trzeba podejść w skali makro, czyli budowę obwodnicy Augustowa i Suwałk potraktować jako całość. Wybudowanie takiej drogi pozwoliłoby ominąć cenne przyrodniczo obszary i jednoczeoenie byłoby rozwiązaniem tańszym niż trzyetapowa inwestycja planowana przez GDDKiA. Różnica może sięgnąć 300 mln zł.
>>> Więcej >>>


09.02.2007r.

Urzędnicy dla budowy trasy manipulują Rospudą

W ostatniej chwili przed wydaniem zgody na budowę autostrady przecinającej unikalną Dolinę Rospudy rząd manipuluje danymi i ogłasza nieprawdę - alarmują organizacje zajmujące się ochroną środowiska.

Na stronach internetowych GDDKiA przeczytać można o poważnej ingerencji w obrębie dziesięciu wsi i konieczności wyburzenia 30 zabudowań w wariancie alternatywnym dla trasy.
- Nie wiem, skąd w tych ekspertyzach tyle wyburzeń, trudno polemizować z niczym niepodpartymi stwierdzeniami. Przewidywana liczba wyburzeń w przygotowanym przez nas wariancie wynosi dwa-trzy gospodarstwa. Wystarczy spojrzeć na mapy lub udać się w teren. W pasie 50 metrów od krawędzi planowanej drogi znajduje się kilkanaście budynków. I nie oznacza to, że powinny być wyburzone - mówi inż. Jan Jakiel ze stowarzyszenia SISKOM, w którym zaprojektowano alternatywny przebieg obwodnicy (omija bagienną dolinę).
>>> Więcej >>>


08.02.2007r.

Minister środowiska nie chciał "ułaskawić" Doliny Rospudy

Minister środowiska Jan Szyszko podpisał ostateczną zgodę na budowę obwodnicy Augustowa przez najcenniejszą przyrodniczo część Doliny Rospudy.

Organizacje pozarządowe, które od lat podejmują działania w obronie torfowisk Doliny Rospudy często podkreślają, że nie są przeciwne budowie obwodnicy Augustowa. Domagają się tylko jej innego przebiegu, który omijałby obszary Natura 2000 i byłby przyjazny zarówno dla ludzi, jak i dla przyrody.
Dzięki staraniom ekologów taki alternatywny wariant drogi powstał wreszcie latem 2006 roku. Jego twórcą jest inż. Jan Jakiel ze stowarzyszenia projektantów dróg SISKOM, które zrzesza absolwentów Politechniki Warszawskiej.
>>> Więcej >>>


02.01.2007r.

Budowę dróg opóźniają także sami urzędnicy - komentarz Jana Jakiela

Cudów nie ma. Specustawa, która zaczęła obowiązywać na drogach miejskich i gminnych, nie sprawi, że nagle zaczną być budowane wszystkie od lat planowane ulice.

Specustawa dotyczy bowiem tylko jednego zagadnienia: nabywania gruntów pod inwestycje. Nie "załatwi" natomiast formalności związanych z przepisami o ochronie środowiska, nie spowoduje przyspieszenia przetargów na budowy.
>>> Więcej >>>


27.12.2006r.

Drogowa top lista wybojów

Gdyby nie wybory, pewnie nic by się nie zmieniło. Klapa! Kolejny raz nie wypalił przetarg na most Północny, stanął remont Krakowskiego Przedmieścia, a warszawskie estakady walą się w oczach...

- W skali od 0 do 6 drogowcom w mijającym roku dałbym "0" za budowę nowych dróg. Te wykonane to był niewielki wycinek, jaki należało już dawno zrobić - nie ma wątpliwości Robert Chwiałkowski (42 l.) ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji.
>>> Więcej >>>


19.12.2006r.

Metro opóźni most Północny

Nowy pomysł urzędników: kolejka pojedzie mostem

Niezależni specjaliści ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM są przerażeni pomysłem zgłoszonym przez władze stolicy.
- Jeśli władze podejmą decyzję, by metro puścić przez most, Tarchomin nie będzie miał ani mostu, ani metra, i to przez kolejną dekadę - ostrzega Wojciech Tumasz z SISKOM.
>>> Więcej >>>


27.11.2006r.

Zadania dla prezydenta

Nowy prezydent Warszawy zacznie pracę już w przyszłym tygodniu. "Dziennik" podpowiada, czym w pierwszej kolejności musi się zająć

- Niezbędny i najważniejszy jest most Północny - mówi Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM. - Musi powstać, zanim zacznie się planowana kapitalna przebudowa mostu Grota-Roweckiego oraz Trasy AK i Toruńskiej...
>>> Więcej >>>


31.10.2006r.

Prezydent Kaczyński dostał podpisy pod apelem w sprawie obrony Doliny Rospudy

Adam Wajrak
Wspólnie z przedstawicielami organizacji ekologicznych przekazaliśmy dziś minister Ewie Juńczyk-Ziomeckiej około 150 tys. podpisów pod apelem do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o ratowanie Doliny Rospudy


Pani minister Juńczuk-Ziomecka przyjęła też od nas dwie fotografie pokazujące piękno Doliny Rospudy. - Spotkanie było niezwykle rzeczowe. Przedstawiliśmy alternatywne trasy przebiegu obwodnicy Augustowa i Suwałk, których wykonanie nie zaszkodzi przyrodzie, a jest tańsze od obecnie proponowanych. Liczymy, że Pan prezydent zabierze głos w tej niezwykle ważnej sprawie - mówi Małgorzata Znaniecka z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
>>> Zobacz wideo >>>

Adam Wajrak (z lewej) z podpisami w obronie Rospudy i Jan Jakiel ze Stowarzyszenia SISKOM ze zdjęciem rzeki


30.10.2006r.

Niech remontują, tylko szybko - Komentarz Wojciecha Tumasza

Nie martwię się zapowiadanymi przez ZDM licznymi remontami w przyszłym roku. Zracji mizerii układu dróg Warszawy każdy remont cieszy.

Natomiast trzeba pamiętać, jak ważną sprawą jest prowadzenie remontów pełną parą, czyli na trzy zmiany.
>>> Więcej >>>


10.10.2006r.

Dajcie pas pojazdom ZTM - Komentarz Wojciecha Tumasza

Uważam, że tramwaje i autobusy powinny mieć na moście Śląsko-Dąbrowskim wspólny pas.

Mówię to jako przedstawiciel stowarzyszenia opowiadającego się zwykle za budową nowych tras, które usprawnią życie zmotoryzowanym. Ale most leży w centrum miasta, gdzie ruch osobowy powinno się minimalizować na rzecz transportu zbiorowego.
Jako SISKOM mamy jednak rozwiązanie, które spodoba się zmotoryzowanym.
>>> Więcej >>>


04.10.2006r.

Wielka tuba nad Ursynowem

Urbaniści i specjaliści od komunikacji sprzeciwiają się koncepcji, by część trasy Południowej Obwodnicy Warszawy biegnącej przez Ursynów poprowadzić na estakadzie owiniętej konstrukcją przypominająca tubę.

Podobnego zdania jest Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM), które zwykle jest orędownikiem budowy nowych tras.
- Oglądałem te projekty - mówi - I z punktu widzenia elementarnych zasad ładu przestrzennego ta konstrukcja jest fatalna, estakada wygląda jak gigantyczna gąsienica, która zdaje się połykać Ursynów.
>>> Więcej >>>


05.09.2006r.

Remont alei Krakowskiej nie zmniejszy korków

Przebudowa arterii nie wystarczy, potrzebna jest nowa wylotówka.

– Aleja Krakowska jest jedną z najbardziej obciążonych dróg w kraju – mówi Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. – W ciągu doby przejeżdża nią ok. 60 tys. aut.
Więcej się już tam nie mieści – arteria jest drogą wylotową w kierunku Krakowa i Katowic. Tylko na niewielkim odcinku ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, w większości to ulica z dwoma pasami.
Jak się nią jeździ, można się przekonać w godzinach szczytu – zdarza się, że auta stoją w korku już na ul. Grójeckiej przy Korotyńskiego.
– Nie ma szans na poprawienie przepustowości tej arterii – uważa Michał Suliborski. – Potrzebny jest zupełnie nowy wyjazd z miasta.
>>> Więcej >>>


12.08.2006r.

Szyszkami w Szyszkę

Kilkaset szyszek, pomalowanych różową farbą rozwiesili działacze z Fundacji Ja Wisła na drzewach przed Ministerstwem Środowiska. Ekolodzy chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko decyzji ministra Jana Szyszko, zezwalającej na budowę obwodnicy Augustowa przez cenne przyrodniczo tereny na rzeką Rospudą.

Zdaniem organizatorów happeningu minister Szyszko powinien wycofać swoją zgodę na budowę autostrady przez cenne torfowiska w dolinie Rospudy, ponieważ tę drogę można poprowadzić inaczej z mniejszą szkodą dla środowiska.
Projekt alternatywnej obwodnicy opracowało Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKom), działające na rzecz budowy sieci nowoczesnych dróg w Warszawie i w całej Polsce.
"Działamy na rzecz budowy alternatywnej obwodnicy Augustowa już od półtora roku. Droga, którą zaprojektowaliśmy byłaby tylko nieco ponad kilometr dłuższa" - powiedział PAP przedstawiciel SISKom, Robert Chwiałkowski.
>>> Więcej >>>


07.08.2006r.

Połączenie dróg uratuje Rospudę?

Budowę 41-kilometrowej drogi omijającej Augustów i Suwałki zaproponowali ekolodzy, którzy sprzeciwiają się budowie obwodnicy Augustowa, która ma przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy.

Przedstawiciele organizacji ekologicznych spotkali się w poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Suwałkach i zaproponowali władzom miasta, by wsparły nowy wariant opracowany przez Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji Siskom. Zakłada on wybudowanie jednej 41-kilometrowej drogi zamiast samodzielnych obwodnic Augustowa i Suwałk. Droga ta ominęłaby Dolinę Rospudy, którą według planów ma przebiegać obwodnica Augustowa.
Stowarzyszenie Siskom wstępnie obliczyło, że koszt budowy drogi wyniesie ok. 950 mln złotych; powstałaby ona najwcześniej za 5-6 lat. Ekolodzy podkreślili, że na jej budowę można ubiegać się o fundusze z Unii Europejskiej.
>>> Więcej >>>


nr 32/2006r.

Rospudowa Polski

Spór o dolinę Rospudy pokazuje dwie obce sobie Polski: urzędniczą i obywatelską. Czy rzeczywiście uratować można tylko jedno: albo miasto przed rozjeżdżąjącymi je tirami, albo rezerwat dzikiej przyrody?.

Ekologami nikt się specjalnie nie przejmował. Założono, że pokrzyczą, a swoje się zrobi. – Gdyby na tamtym etapie ktoś poważnie podszedł do sprawy, dzisiejszych problemów by nie było. Trasa byłaby dłuższa, ale wcale nie droższa, bo nie trzeba by budować niezwykle kosztownej estakady nad doliną. A za ochronę terenów zielonych można by się jeszcze ubiegać o pieniądze z Unii Europejskiej – mówi magister inżynier Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, które też broni Rospudy.
>>> Więcej >>>


01.08.2006r.

Jeszcze można uniknąć ekologicznej tragedii w Dolinie Rospudy

Obiektów inżynierskich na gruntach niestabilnych należy za wszelką cenę unikać, to zasada, przekazywana studentom politechnik już na pierwszym roku studiów – mówi PAP inż. Jan Jakiel, twórca planu alternatywnego przebiegu obwodnicy Augustowa, omijającego Dolinę Rospudy. Jego zdaniem, wciąż jeszcze można uniknąć ekologicznej tragedii.
"Prowadzenie drogi przez bagna jest nadzwyczaj kosztowne, zawsze inwazyjne dla środowiska i powinno stanowić ostateczność. Jeżeli można zrealizować projekt alternatywny, który w równym stopniu spełni potrzeby społeczne, nie ma wątpliwości, że należy tak właśnie postąpić” - mówi Jakiel.
>>> Więcej >>>

Ząbkowska Gazeta Samorządowa

30.07.2006r.

Czy czeka nas tylko 6 lat stania w korkach?

Warszawa zaczyna nadrabiać zacofanie cywilizacyjnew dziedzinie infrastruktury komunikacyjnej.

Przyśpieszenie prac jest związane ze zbliżającą się od strony Łodzi autostradą A2. W najbliższych latach stolica zamieni się w wielki plac budowy.
Inwestycjom tym będą towarzyszyć duże utrudnienia w ruchu, które nie ominą również mieszkańców Ząbek.
Dokładne mapy i opisy przebiegu planowanych tras warszawskiego węzła drogowego można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (www.siskom.waw.pl).
>>> Więcej >>>


19.07.2006r.

Estakada otwarta, kierowcy rozczarowani

Nowy węzeł przy Galerii Mokotów nie rozwiązał problemu korków

– Jeśli ktoś chce oglądać efektowne stłuczki, to warto ustawić się na kładce nad ul. Marynarską – zauważa Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. – Estakada wpada na prawy pas jezdni, którym zwykle prowadzony jest wolniejszy ruch. W efekcie kierowcy zaraz po zjeździe w ul. Marynarską narażeni są na niebezpieczne manewry. Jadący szybciej chcą zająć lewy pas jezdni, a jadący wolniej – prawy. Takie rozwiązanie zastosowano trochę na wyrost, licząc na to, że w przyszłości ruch od strony Trasy Siekierkowskiej przejmie planowana trasa N-S, która ma przeciąć ul. Marynarską. Nikt nie wie jednak, kiedy ta inwestycja miałaby powstać.
>>> Więcej >>>


15.07.2006r.

Koleiny zagrażają kierowcom

Ze względów bezpieczeństwa niektóre trasy w Warszawie należałoby natychmiast zamknąć

Fałdy na ul. Marsa w stronę centrum mają 6 cm głębokości.
- To dwukrotnie więcej, niż dopuszczalna norma Unii Europejskiej - mówi Wojciech Tumasz, rzecznik Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM). - Na zachodzie ulicę, na której koleina ma 3 cm, zamyka się dla ruchu, bo jest niebezpieczna.
>>> Więcej >>>


Wojciech Tumasz z SISKOM mierzy głębokość koleiny na jezdni Marsa.


13.07.2006r.

Kolejny drogowy bubel

Drogowcy chcą wydłużyć Trasę Siekierkowską w stronę Rembertowa. Już ją zaplanowali. Niestety, z błędem, który spowoduje, że mieszkańcy Rembertowa nadal będą stali w korkach

- Nie rozumiem, czym kierował się ZDM, podejmując taką decyzję - mówi Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - To zresztą nie jedyny feler. Na zwężonym odcinku ZDM zlokalizował przystanek autobusowy, który nie będzie miał zatoczki.
>>> Więcej >>>


16.05.2006r.

"Zależy mi jest niezależne od wieku

Janek Jakiel, magister inżynierii lądowej:

Należę do pokolenia 20-latków, którym zależy na zrobieniu czegoś pozytywnego. Z pięciorgiem znajomych założyliśmy Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji. Z czasem dołączyło do nas kilku 40-latków, a nawet dwóch 70-latków! Wniosek: "zależy mi" jest niezależne od wieku. Na stronie www.siskom.waw.pl promujemy rozwój infrastruktury komunikacyjnej w Warszawie i pokazujemy rozwiązania, które mogłyby ją poprawić.
>>> Więcej >>>


20.04.2006r.

Chora ulica

Stołeczne korki doczekały się naukowych badań. Wynika z nich, że tracimy przez nie zdrowie i pieniądze!

Do warszawskich korków wzięli się naukowcy. Artur Badyda, doktorant z Instytutu Systemów Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, stworzył raport na temat stołecznego ruchu ulicznego. "Korki komunikacyjne w Warszawie - jak odczuwamy ich skutki i jak je ograniczyć?" to pytanie postawiono ankietowanym.
Dzięki uprzejmości stowarzyszenia SISKOM, działającego na rzecz rozwoju miasta, przebadano 1355 osób, niezależnie od tego, jakim poruszają się środkiem transportu.
>>> Więcej >>>


23.03.2006r.

Warszawiacy mają dość korków: chcemy sieci metra i obwodnicy

Coraz więcej czasu tracimy w korkach. Dość tego! Chcemy sieci metra i obwodnicy miasta - mówią młodzi warszawiacy w pierwszym tego rodzaju sondażu internetowym

Badanie nie zostawia żadnych wątpliwości - korki są zmorą warszawiaków. Ponad 61 proc. respondentów uznało, że to główny problem stolicy. Sondaż przeprowadził Instytut Systemów Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej wspólnie z działaczami SiSKOM - Społecznym i Spontanicznym Komitetem Obwodnicy Miejskiej. Tworzy go grupa zapaleńców, która od półtora roku walczy o szybką budowę obwodnicy miejskiej i rozwój komunikacji w Warszawie.
>>> Więcej >>>


Fot. Alina Gajdamowicz / AG



18.03.2006r.

Te straszne korki

Aż 61 proc. warszawiaków uważa, że zatory drogowe to „najważniejszy lub jeden z najważniejszych problemów naszego miasta" - tak wynika z badań „Korki komunikacyjne w Warszawie -jak odczuwamy ich skutki i jak je ograniczyć?". Przeprowadziły je Instytut Systemów Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz SISKOM (Społeczny i Spontaniczny Komitet Obwodnicy Miejskiej), podstawą było 1355 ankiet.
>>> Więcej >>>



12.11.2005r.

Rocznica horroru na Służewcu

Pikieta na rozkopanym skrzyżowaniu przy Galerii Mokotów

Był tort i wspólne zdjęcia na tle rozkopanego skrzyżowania - tak internauci uczcili rocznicę bałaganu komunikacyjnego w pobliżu Galerii Mokotów
>>> Więcej >>>


Fot. Ann Biedyńska



10.05.2005r.

Są ludzie popierający budowę arterii przez własne osiedla

Nie boją się spalin, hałasu, wypadków. Choć obydwaj mieszkają tuż obok planowanych dróg szybkiego ruchu, uważają, że trasy są stolicy niezbędne. I przekonują do tego sąsiadów.
- Bez nowoczesnych dróg, w tym tych zaplanowanych przez Bemowo i przez Ursynów, nasze miasto nigdy nie stanie się nowoczesną, europejską metropolią. Utkniemy na lata w korkach - mówi Robert Chwiałkowski.
- Obecnie przy budowie tras przez miasto stosowane są bardzo ekologiczne technologie, a zabezpieczenia antyhałasowe i antyspalinowe są na wysokim poziomie - twierdzi Władysław Mardas.
>>> Więcej >>>



12.11.2004r.

Obywatele, zróbcie miejsce dla polityków!

Debata ze społeczeństwem w tle

Gorący temat stanu polskich dróg oraz warianty ich przebiegu i finansowania poruszył w programie telewizyjnym „Debata” – Kamil Durczok (TVP1, 4.XI. godz.22.10). Do udziału w debacie zaprosił polityków i przedstawicieli ruchów społecznych. Po raz pierwszy dali o sobie znać zwolennicy tzw. „wariantu ursynowskiego”, którzy w tym celu utworzyli Społeczny i Spontaniczny Komitet Obwodnicy Miejskiej – Tak (SISKOM).
>>> Więcej >>>



01.10.2004r.

Chcą trasy i siedzą cicho?

Na wczorajszą sesję przyszli także zwolennicy autostrady

Władze Warszawy poparły budowę łącznika autostradowego przez Ursynów, Wilanów i Wawer. Według OBOP, ponad 52 proc. mieszkańców Ursynowa twierdzi podobnie. Przeciwnikom tej trasy nie pomogły wczoraj transparenty...
Po raz pierwszy w tłumie przeciwników autostrady pojawiło się kilku zwolenników trasy ekspresowej. Kiedy zainteresowali się nimi fotoreporterzy i ekipy telewizyjne, ekolodzy... zasłonili ich olbrzymim transparentem.
>>> Więcej >>>



30.09.2004r.

Ponad połowa ursynowian poparła ekspresówkę w tunelu

Zaskakujące wyniki badań przedstawiły władze miasta na wczorajszej sesji rady. Po raz pierwszy okazało się, że ponad połowa ursynowian godzi się na przecięcie dzielnicy trasą szybkiego ruchu w tunelu.

Po raz pierwszy dali też o sobie znać zwolennicy trasy przez Ursynów i Wawer. Przynieśli ze sobą kartki z napisem "tak". Przewodziła im była radna Ursynowa Elżbieta Igras. - Skrzyknęliśmy się przez internet. Założyliśmy Społeczny Komitet Obwodnicy Miejskiej. To jest inwestycja głównie dla warszawiaków - mówiła.
>>> Więcej >>>



28.09.2004r.

Elżbieta Igras: pseudoekolodzy zagłuszają innych

Ci, którzy wymachują plakatami z przekreślonym symbolem autostrady, nie mają pojęcia przeciwko czemu protestują. Droga ekspresowa powstać musi. Inaczej południowe dzielnice Warszawy totalnie się zakorkują.
>>> Więcej >>>