Statut       Zarzad       Kontakt       Mapa strony


I linia II linia III linia Materiały Inne witryny o metrze

M E T R O    W A R S Z A W S K I E


Historia budowy metra w Warszawie

Historia budowy warszawskiego metra sięga połowy lat 20-stych ub. wieku. 22 września 1925 r. ówczesne władze Warszawy zdecydowały o opracowaniu projektu kolei podziemnej - "Metropolitanu". Przewidywano zbudowanie dwóch krzyżujących się linii, jednej na kierunku północ - południe od Muranowa do pl. Unii Lubelskiej i drugiej na kierunku wschód - zachód z Woli na Pragę. W 1938 roku nastąpiła aktualizacja planów - m.in. wydłużono planowaną linię metra N-S do pl. Wilsona oraz zaplanowano kolejne linie. W sumie miało być ich 7 o łącznej długości 46 km. Pierwsze prace budowlane warszawskiego metra ruszyły w 1938 roku, a pierwsze uruchomienie linii planowano w połowie lat 40-stych. Niestety, wybuch II Wojny Światowej pokrzyżował te zamierzenia.
Kolejne poważniejsze kroki zmierzające do rozpoczęcia budowy metra zostały podjęte z początkiem lat 50-tych (patrz film). Planowano w ciągu 15 lat (do 1965 roku) zbudować 3 linie metra o łącznej długości 36 km. Z powodów politycznych zdecydowano się na budowę metra głębokiego, które miało przy okazji pełnić rolę schronu przeciwatomowego. Źle przygotowana inwestycja napotkała na wiele trudności w czasie budowy tunelu pod Wisłą i początkowo ją ograniczano, by definitywnie zdecydować o zamknięciu prac w 1957 roku. Wykopane do tego czasu tunele zostały przeznaczone na magazyny lub zalane wodą, a temat budowy metra został objęty surową cenzurą.
W latach 70-tych powrócono do przedwojennej koncepcji budowy metra płytkiego. W 1974 roku powołano do życia Dyrekcję Budowy Metra i wraz z rozpoczęciem budowy wielkiego osiedla na Ursynowie zdecydowano o poprowadzeniu I linii z Kabat do Młocin. W 1975 roku Metroprojekt opracował techniczno-ekonomiczne założenia dla I linii metra, a także ogólną architekturę stacji.
Z początkiem 1982 roku, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, Wojciech Jaruzelski zapowiedział rozpoczęcie budowy I linii metra w Warszawie. Była to decyzja polityczno-propagandowa, podjęta pod wpływem władz ZSRR, która miała załagodzić niepokoje w Polsce.
Budowa I linii metra ruszyła 15 kwietnia 1983 roku. Przewidywano wtedy, że pierwszy odcinek z Kabat do centrum zostanie oddany w 1990 roku, a zakończenie budowy nastąpi w 1994. Od stacji Kabaty do stacji Racławicka metro budowano metodą odkrywkową stosując zabezpieczenie wykopu tzw. ścianką berlińską. Budowa tym sposobem, choć o wiele tańsza od drążenia tunelu, wymagała zamknięcia na wiele lat warszawskich ulic na południu Warszawy,(m.in. Al. Niepodległości) i była bardzo uciążliwa dla mieszkańców. Pomimo zastosowania metody odkrywkowej, budowa napotykała na wiele trudności np. niekorzystne warunki gruntowe. W 1986 zdecydowano się do ograniczenia placu budowy tylko do odcinka pomiędzy stacją Kabaty, a Politechnika. W 1989 roku nastąpiły kolejne cięcia i zaniechano budowy stacji Plac Konstytucji i Muranów. Pierwszy odcinek I linii metra został uruchomiony 7 kwietnia 1995 roku. Metro kursowało tylko na 11-sto kilometrowym odcinku Kabaty-Politechnika.

Zakończenie budowy I linii metra nastąpiło oficjalnie otwarta 25 października 2008 r. wraz z ostatnimi trzema stacjami i węzłem przesiadkowym Młociny.

TVPW - Film prezentujący ostatnie prace na I linii warszawskiego metra

Teminy otwierania kolejnych stacji I linii metra
Politechnika07.04.1995 r.
Centrum26.05.1998 r.
Świętokrzyska11.05.2001 r.
Ratusz11.05.2001 r.
Dworzec Gdański20.12.2003 r.
Plac Wilsona08.04.2005 r.
Marymont29.12.2006 r.
Słodowiec 23.04.2008 r.
Stare Bielany25.10.2008 r.
Wawrzyszew25.10.2008 r.
Młociny25.10.2008 r.M A T E R I A Ł Y

ANALIZA OBSŁUGI METREM ŚRÓDMIEŚCIA WARSZAWY

Dokument zawiera m.in.:

 • Uwarunkowania przestrzenne i inżynierskie
 • Uwarunkowania środowiskowe
 • Uwarunkowania techniczne w zakresie technologii budowy tuneli i stacji
 • Założenia rozwoju systemu transportowego w Warszawie
 • Prognozy ruchu przewozów pasażerskich w metrze
 • Przebiegi oraz rozwiązania linii i stacji metra
 • Warianty sieci metra w Warszawie
 • Analizę porównawczą wariantów
 • Schematy

  Celem opracowania jest optymalizacja rozwoju sieci metra w obszarze śródmieścia Warszawy i jego najbliższych dzielnic, z uwzględnieniem w szczególności powiązań z I linią metra, linią WKD, stacjami i przystankami kolejowymi oraz węzłami komunikacji tramwajowej i autobusowej.


 • WARUNKI TECHNICZNE, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ LINIE METRA I ICH USYTUOWANIE

  Dokument zawiera m.in.:

 • PRZEPISY OGÓLNE
 • GŁÓWNE ZASADY PROJEKTOWANIA KONSTRUKCJI I ARCHITEKTURY METRA
 • BUDOWLE METRA
 • OCHRONA OBIEKTÓW METRA PRZED KOROZYJNYM ODDZIAŁYWANIEM PRĄDÓW BŁĄDZĄCYCH
 • BEZPIECZEŃSTWO Z UWAGI NA MOŻLIWOŚĆ POWSTANIA POŻARU, KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ LUB INNEGO ZAGROŻENIA

  Uwaga: Dokument powstał w 2007 roku dla potrzeb projektu budowy II linii metra w Warszawie i obecnie ma jedynie wartość archiwalną. Obowiązującym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie • I N N E    S T R O N Y    O    M E T R Z E  METRO WARSZAWSKIE Sp. z o.o.

  Oficjalny serwis internetowy warszawskiego metra zawierający m.in. mapy przebiegu, opis planowanycyh inwestycji, aktualności, rozkład jazdy metra i połączenia z komunikacją miejską.

  Adres strony: metro.waw.pl

  Prywatna strona metra warszawskiego

  Nieoficjalny serwis warszawskiego metra zawierający m.in. historię budowy, artykuły prasowe, forum dyskusyjne.

  Adres: metro civ.pl

  KOŁO MIŁOŚNIKÓW METRA

  Strona Koła Miłośników Metra działającego przy Społecznym Komitecie Budowy Metra zawiera schamaty linii, opis historii budowy, opis taboru.

  Adres: kmmetra.republika.pl
  PRZEGUBOWIEC - Serwis Warszawskiej Komunikacji Miejskiej

  Informacje o metrze warszawskim na stronie Przegubowca. Na stronie m.in. historia budowy metra, spis taboru, układ torowy metra.

  Adres: przegubowiec.com/metro/index-m.htm
  Telewizja Internetowa Politechniki Warszawskiej
  Film: Podróżowanie warszawską podziemną kolejką

  Film powstał przy współpracy z zarządem Metra Warszawskiego Sp. z o.o. Oprócz podstawowych informacji na temat pociągów, jakimi dysponuje Metro Warszawskie dowiecie Cię o realizacji inwestycji końcówki pierwszej linii Metra oraz o dalszych planach budowy kolejnych linii.