Forum       Kontakt       Księga gości       Mapa strony

22 czerwca 2011

Opinia na temat ostatnich działań ZDM w sprawie dostosowania przestrzeni miejskiej do potrzeb wszystkich użytkowników

Sz. P. Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM pragnie przedstawić swoją opinię na temat działań Zarządu Dróg Miejskich w zakresie dostosowania przestrzeni miejskiej do potrzeb wszystkich użytkowników, w szczególności zaś projektu zainstalowania prowadnic (tzw. rynien) mających umożliwić korzystanie z przejść podziemnych przy Dworcu Centralnym rodzicom z wózkami dziecięcymi oraz osobom niepełnosprawnym.

Uważamy, że istnieją lepsze rozwiązania problemu przystosowania przestrzeni miejskiej do potrzeb tych użytkowników. Po konsultacjach z innymi organizacjami, z którymi tworzymy projekt Warszawska Mapa Barier (www.mapabarier.siskom.waw.pl), jesteśmy przekonani, że nie ma możliwości skonstruowania takiego podjazdu, który zamontowany na schodach umożliwi ich pokonanie przez wszystkie rodzaje wózków. Warto dodać, iż tego typu zjazdy umieszczone w ciągu schodów są także bardzo niebezpieczne dla osób niewidomych, które mogą się o nie potknąć i doznać uszczerbku na zdrowiu.

Dlatego razem z Fundacją Mama, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza oraz Zielonym Mazowszem apelujemy o powtórną ocenę tego projektu i zapewniamy o gotowości do wspólnego działania na rzecz poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Doceniamy wagę problemu dostosowania przejść podziemnych do potrzeb wszystkich użytkowników i cieszy nas fakt, że Zarząd Dróg Miejskich stara się znaleźć jego rozwiązanie. Jednocześnie uważamy, że bez konsultacji z osobami zainteresowanymi nie uda się znaleźć rozwiązania satysfakcjonującego wszystkie strony. Liczymy, że nasze doświadczenie okaże się w tej kwestii przydatne.

Korzystając ze sposobności, wyrażamy zaniepokojenie informacją zamieszczoną na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich o braku funduszy na konserwację dźwigów. W efekcie grozi nam zamknięcie podnośników, które mimo wad są ważnym elementem infrastruktury miejskiej. Jest to kolejny argument przemawiający za jak najszybszym objęciem monitoringiem takich miejsc. Być może jest to także dobry moment dla zmiany sposobu modernizacji przejść podziemnych i kładek, gdzie zamiast podnośników powinny być montowane trwalsze windy, a tam gdzie to możliwe budowane odpowiednio nachylone rampy, które z zasady nie wymagają tak kosztownej konserwacji.

Zwracamy się z prośbą do Pani Prezydent o zwrócenie uwagi na problem niedostosowania przestrzeni miejskiej w Warszawie do potrzeb użytkowników. Uważamy, że podpisanie Deklaracji Barcelońskiej to dobra okazja do zmian i wprowadzenia kompleksowego programu dostosowania miasta do potrzeb takich grup mieszkańców jak rodzice z małymi dziećmi, rowerzyści czy niepełnosprawni. Nasze potrzeby są w dużej mieście zbieżne ze sobą i dlatego od niedawna staramy się działać razem na rzecz korzystnych zmian. Owocem tych działań jest wspomniana już Warszawska Mapa Barier, gdzie mapujemy informacje o barierach architektonicznych w przestrzeni publicznej. Liczymy na zainteresowanie miasta naszą inicjatywą i oferujemy swoją współpracę przy ich usuwaniu, zwłaszcza tych miejsc, których poprawa wymaga niewielkich nakładów finansowych.

Mamy nadzieję, że przesłane uwagi okażą się cennym głosem w dyskusji na temat planowanych zmian.

Kategoria: Opinie, Planistyka, Warszawa — Tagi: