Forum       Kontakt       Księga gości       Mapa strony

7 marca 2010

OŚWIADCZENIE w związku z odwołaniem SISKOM – Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji od decyzji środowiskowej dla ul. Tysiąclecia

W związku z odwołaniem SISKOM – Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji od decyzji środowiskowej dla ul. Tysiąclecia informujemy, że inwestycja ta stanowi fragment potrzebnego układu transportowego Pragi. Jest on niezbędny dla poprawy warunków ruchu w prawobrzeżnej części Warszawy, dlatego ważna jest najwyższa jakość projektu ul. Tysiąclecia.

Niestety w naszej ocenie wady podejmowanych decyzji są tak znaczne, że uniemożliwiają realizację inwestycji w latach 2013-15 i nie mogą zostać zaakceptowane. Ważne bowiem jest, aby inwestycja służyła dobrze społeczeństwu przez następne dziesięciolecia, a nie tylko w najbliższych latach. Nasze zarzuty to przede wszystkim:

1.      Brak rezerwy pod linię tramwajową na całej długości projektowanej ulicy (rezerwa jest tylko na odcinku Grochowska – Kijowska), co w przyszłości oznacza brak możliwości budowy alternatywnego dla ul. Targowej ciągu tramwajowego północ – południe.

2.      Wada prawna decyzji środowiskowej, która została wydana w oparciu o nieobowiązujący akt prawny. Jednocześnie dokumentacja środowiskowa, będąca podstawą do wydania decyzji środowiskowej, została przygotowana niestarannie.

3.      Nie przeanalizowano innych możliwych wariantów przekroczenia tzw. linii wileńskiej w okolicy przecięcia ul. Tysiąclecia z Al. Solidarności.

4.      Konsultacje społeczne były fikcją – zostały przeprowadzone po złożeniu wniosku o wydanie decyzji środowiskowej i nie miały realnego wpływu na kształt inwestycji.

5.      Nie zaproponowano bezpośredniego powiązania ul. Tysiąclecia z Al. Solidarności.

6.      Węzeł przesiadkowy przy Dworcu Wschodnim został wadliwie zaprojektowany pod względem powiązań kolei z komunikacją miejską.

7.      Przyjęte rozwiązanie ul. Tysiąclecia w przyszłości utrudni budowę II linii metra w kierunku Bródna.

SISKOM od 5 lat działa na rzecz rozwoju zrównoważonej infrastruktury transportowej. Za cel naszych działań przyjmujemy powstanie infrastruktury przyjaznej dla społeczeństwa i środowiska. Działamy na możliwie wczesnym etapie prac, zgłaszając wnioski w konsultacjach społecznych oraz stawiając na transparentność i wysoką jakość procesów decyzyjnych. Wierzymy, że względy merytoryczne przeważą nad doraźnymi względami politycznymi. Z pomocą organizacji pozarządowych oraz Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu możliwe jest wspólne stworzenie projektu ul. Tysiąclecia najlepszego pod względem społecznym, technicznym, ekonomicznym i środowiskowym.