Forum       Kontakt       Księga gości       Mapa strony

29 marca 2010

Dotyczy projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice

Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Szanowny Panie Marszałku,

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM pragnie ustosunkować się do pisma znak MBPR/W-ZPP-AB-052-3/2010 z dn. 24.02.2010 r.

Z przykrością stwierdzamy, że nie dostrzeżono negatywnych skutków decyzji podjętej przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego oraz, że nie są brane pod uwagę głosy społeczeństwa wyrażane w przedmiotowej sprawie.

Z całą mocą podkreślamy, że przesunięcie przebiegu Trasy Książąt Mazowieckich z pierwotnego korytarza, rezerwowanego w kolejnych planach i dokumentach od lat 70. XX wieku, w ciąg ul. Brzozowej prowadzi do uniemożliwienia realizacji przedmiotowej inwestycji, która ze względu na postępującą urbanizację jest już teraz niezbędna. Przedmiotowa decyzja narusza prawa nabyte mieszkańców budynków wielorodzinnych i właścicieli posesji położonych przy ul. Brzozowej. Działania i decyzje w postaci zmiany przebiegu planowanych rezerw terenowych pod inwestycje liniowe budzą od zawsze opór społeczeństwa i często prowadzą do zablokowania procesu realizacji.

Zwracamy uwagę, że przy podejmowaniu przedmiotowej decyzji nie wzięto pod uwagę wcześniejszych negatywnych doświadczeń dotyczących wprowadzenia Trasy Książąt Mazowieckich w ciąg ul. Brzozowej. W roku 2008 miały miejsce konsultacje społeczne dotyczące Strategii Rozwoju Miasta Pruszkowa do roku 2020. W konsultowanej wersji tego dokumentu przedstawiono właśnie przebieg drogi wojewódzkiej nr 719 ww. ulicą. Propozycja ta spotkała się ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców Os. Prusa, którzy to złożyli na ręce Prezydenta Miasta Pruszkowa petycję w tej sprawie.

Przesunięcie projektowanej drogi klasy GP z pierwotnego korytarza, rezerwowanego przez 40 lat, w ciąg ul. Brzozowej, podważa zaufanie obywateli co do przewidywalności i racjonalności działania władzy publicznej. Dla obywatela nie ma znaczenia, który organ władzy publicznej podjął przedmiotową decyzję. Znaczenie ma za to skutek – poczucie zawodu wobec rządzących, iż fakt, na podstawie którego obywatel podjął decyzję np. o zakupie mieszkania, staje się nieważny. Z tego powodu rodzą się konflikty społeczne, których powstanie niejednokrotnie prowadzi do zablokowania procesu inwestycyjnego.

W związku z powyższym, powtórnie zwracamy się o wydanie postanowienia zmieniającego postanowienie ws. uzgodnienia projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice. Prosimy o rozważenie, czy ważniejsze jest dbanie o wzrost zaufania społeczeństwa do władzy publicznej czy też trwanie przy opinii z pisma MBPR/W-ZPP-AB-052-3/2010 z dn. 24.02.2010 r.

Odpowiedź